Здається, що уряд не може реально оцінити ситуацію, що склалася на Донбасі. Це як російська пропаганда наполягає на тому, що там іде громадянська війна між українцями, так і українська сторона інколи перебільшує, коли вважає, що жителі Донбасу живуть у своїх домівках із жовто-синіми прапорами. Більшість населення на Донбасі налаштована проросійськи, на жаль.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт із питань державної безпеки Василь Вовк, оцінюючи законодавчі ініціативи уряду щодо реінтеграції Донбасу.
«Зараз іде активна діяльність щодо впровадження якихось законів, де червоною ниткою проходить, що Росія – агресор. Виникає запитання: а хіба ми не називаємо РФ агресором ще з 2014 року? Для цього закон не потрібен. Це просто відволікання уваги та спосіб для влади показати, що вони вирішують питання деокупації та реінтеграції Донбасу», – зазначив Вовк.
На його думку, можливо, дуже складно буде повернути Донбас у лоно України, однак точно не законами й актами.
«Принаймні потрібно витримати декілька умов. По-перше, мінський процес має бути скасований. Своє завдання він виконав ще в 2014 році. По-друге, потрібно переходити до іншого формату. Для цього потрібно готуватися та проводити домовленості вже зараз», – додав військовий.
Експерт припустив, що новий формат має передбачати участь у його складі РФ та України за посередництва США.
«У Мінську сидять Захарченко й Плотницький, але ніяк не РФ виступає стороною переговорів», – підкреслив він.
Фахівець уточнив, що було б справедливо, якби до процесу долучилася Велика Британія, оскільки вона є гарантом Будапештського меморандуму.
«Велика Британія брала на себе зобов’язання щодо збереження територіальної цілісності України. Провина США та Великої Британії в тому, що цю норму не виконали, також є», – нагадав Вовк.
Також він не виключив, що доведеться виконати й низку непопулярних умов – проведення виборів, амністія та помилування.
«В іншому разі потрібно судити все населення, яке там є. Вони всі тим чи іншим чином допомагають терористам», – констатував експерт.
Щодо виборів, то, за його словами, про особливий статус не може бути й мови.
«Це взагалі буде першим кроком до розпаду України. Якщо зробити перший крок, то далі вже ситуацію не зупинити. Ми бачимо приклад Закарпаття, Буковини із сусідньою Румунією», – пояснив фахівець.
«Головне, щоб у нас у результаті такої політики та всіх ініціатив не залишилась одна Чернігівська губернія», – резюмував Василь Вовк.
Додамо, ще в березні президент України Петро Порошенко обіцяв надіслати до ВР законопроект про відновлення територіальної цілісності держави.
Раніше аналітики «Слова і Діла» з’ясували, чиї голоси стали вирішальними в голосуванні за закон про повернення ОРДЛО.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»