Як змінювався золотовалютний запас України?

Читать на русском

Золотовалютні запаси також називаються міжнародними резервами і в основному призначені для стабілізації курсу національної валюти, на який впливає активність валютних спекулянтів і нерівномірна діяльність компаній і підприємств. Ми вирішили наочно показати, як вони змінювалися за останній десяток із лишком років.

За точку відліку ми взяли 2003 рік, на початку якого загальні міжнародні запаси країни були найменшими за весь наступний період і становили лише 3,4 мільярда доларів.

У наступні два роки резерв Нацбанку щорічно зростав на цю величину, й до початку 2005 року ЗВР України склав 9,7 мільярда доларів. З 2006 року обсяг міжнародних резервів знову зріс удвічі й на 1 січня склав 19,4 мільярда доларів, причому того року зростання золотовалютних запасів було значно нижчим і становило близько 3 мільярдів доларів.

Після 2008 року, до початку якого резерви склали 32,5 мільярди доларів, ЗВР досить довго перебував приблизно на одному рівні, хоча в 2010-му «просів» до 26,5 мільярдів, але на початку 2011-го розмір золотовалютних запасів перевищив усі попередні показники та встановив абсолютний рекорд за весь період незалежності України, склавши 34,5 мільярди доларів.

Найменшим за останні кілька років ЗВР був на початку 2015 року, до якого після втечі Януковича та оточення разом із виведеними коштами, втратою контролю над частиною територій і активними бойовими діями на Донбасі Україна підійшла, маючи в запасі НБУ $7,5 мільярдів.

За цей рік Нацбанк зміг наростити резерви майже вдвічі, й до початку 2016-го їх обсяг оцінювався в $13,3 мільярда.

На початку поточного року в активі Нацбанку були резерви розміром $15,5 мільярдів, а до вересня вони збільшилися на $2,5 мільярди й склали $18 мільярдів.

Окремо варто відзначити динаміку накопичення безпосередньо монетарного золота в сховищах НБУ. Найбільше зростання його обсягів сталося в 2005 році, коли запаси металу зросли на 8 тонн і на початку 2006-го склали 24,3 тонни.

Наступні сім років НБУ купував не так багато золота: близько 0,3-1 тонни на рік, однак у 2012-му ціни на золото в світі знизилися, й резерви поповнилися ще 7,5 тоннами жовтого металу: станом на 1 січня 2013 року вага золота в сховищах склала 35,5 тонн.

У 2013 році золото «просіло» в ціні майже на третину на міжнародних ринках і Нацбанк прикупив ще майже сім тонн: 1 січня 2014-го, в розпал подій Майдану й перед втечею Януковича, золотий запас становив 42,3 тонни. До початку 2015 року він зменшився до 23,6 тонни, а вивезене оточенням екс-президента золото час від часу заарештовують в європейських банках.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал