Мінфін хоче позбавити президента і прем'єра впливу на держбанки

Читать на русском
Відповідний проект закону про внесення змін до законодавства України було винесено на розгляд урядового комітету.

Міністерство фінансів України пропонує змінити систему обрання наглядових рад державних банків і наділити їх функціями незалежності від впливу основного акціонера.

Про це повідомляє «Слово і Діло» з посиланням на «Наші Гроші».

Відповідний проект закону про внесення змін до законодавства України було винесено на розгляд урядового комітету.

У пояснювальній записці Мінфін вказав, що разом з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком і Європейським банком реконструкції та розвитку працюють над реформуванням державного банківського сектору України. Тому вирішено привести механізм управління держбанками до «кращих міжнародних стандартів» шляхом створення ізольованої від політичних впливів системи управління.

Такий механізм пропонується реалізувати через створення незалежних від уряду спостережних рад.

У розробленому Мінфіном законопроекті пропонується, що наглядова рада держбанків буде складатися з семи осіб. По одній людині буде пропонувати президент і Кабмін, а п'ятеро членів спостережної ради будуть незалежними.

Для відбору незалежних членів буде створена комісія - по три людини від президента і Кабміну. Самих претендентів на конкурс буде відбирати компанія, яка повинна мати мінімум десятирічний досвід з підбору керівного складу провідних світових банків. Члени наглядової ради будуть виконувати свої функції на платній основі.

У свою чергу, в експертному висновку до проекту Мінфіну зазначено, що перебудова моделі управління держбанками може призвести до втрати державою контролю над ними, а права держави, як власника банку, будуть меншими, ніж у власника приватної фінустанови.

Запропонований Мінфіном документ передбачає, що головою наглядової ради може бути тільки незалежний представник, що де-факто призведе до втрати контролю держави над своєю власністю.

МВФ може поставити кредитування України на паузуНачальник департаменту фінансових досліджень компанії GfK Ukraine оцінив перспективи співробітництва з кредиторами на тлі невиконання Україною взятих нею зобов'язань.

Експерти наводять приклад, що за запропонованою Мінфіном схемою незалежні члени наглядової ради можуть самостійно проголосувати про відчуження акцій державного банку. І цьому рішенню не зможуть завадити загальні збори акціонерів в особі уряду.

Крім того, незалежні члени ради зможуть самостійно, без представників уряду і президента, ухвалювати рішення. Незалежні члени ради можуть утворювати й очолювати комітети з питань аудиту та з питань призначення собі винагороди.

Раніше Спеціальна робоча група при Міністерстві фінансів України розпочала роботу над проектом закону про податок на виведений капітал, який замінить податок на прибуток.

В НБУ запропонували скоротити частку держбанків у системі.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: