Визнання територій ОРДЛО окупованими: Донбас на відкуп РФ чи шлях до деокупації

Читать на русском
Михайло Пашковспівдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова

Суть закону про визнання непідконтрольних територій окупованими – чітке визначення статусу ОРДЛО та системи відносин з окупаційною владою на основі міжнародних норм і правил, зокрема Женевської конвенції 1949 року.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, оцінюючи заяву голови представництва ЄС в Україні про те, що окремі райони Донецької та Луганської областей не мають вважатися окупованими.

«ЄС побоюється цього кроку, тому що правовий характер у ситуації буде інший. Україні потрібно домогтися, щоб світ визнав РФ стороною конфлікту, а не посередником. У нинішній ситуації Україні необхідно піти на крок самовизначення. Статус неконтрольованої території викликає дуже багато проблем і конфліктів. Вони вже яскраво позначилися на блокаді Донбасу», – констатував Пашков.

Вже очевидно, наполіг він, що РФ не піде просто так, адже ситуація набула затяжного характеру. Єдиний вихід – це заморожування, тому Україні вже давно пора визначиться з цією територію. Статус неконтрольованої території не має правового значення й взагалі ніяк не визначає ту ситуацію, що склалася в ОРДЛО.

Визнання окремих районів Донбасу окупованими аж ніяк не означає, що Україна відгороджується від Донбасу та віддає їх на відкуп РФ.

«Це боротьба за свої території та за їх звільнення. Путін уже визнав «документи» ОРДЛО, так зване зовнішнє управління на українських підприємствах, обіг російської валюти, війська РФ. На підставі цих фактів Україні вже час визначитися зі статусом цих територій», – вважає експерт.

Проблема в тому, додав він, що до самого внесеного законопроекту є претензії. За його словами, основний момент полягає в тому, що закон об'єднує Крим та ОРДЛО.

Другий важливий крок, на його думку, який могла зробити Україна, – запровадження часткового військового стану на цих територіях.

«Це змінило б правовий статус. Питань, чому ЄС не може запровадити санкції проти РФ, не було б. Проблема в тому, що статус ОРДЛО не визначений», – уточнив фахівець.

У цій ситуації нам потрібно робити якісь кроки у відповідь на дії Кремля, тому що вже можна припускати, що ситуація розгорнеться за абхазьким сценарієм.

«У контексті «паспортів» і судових слухань у Гаазі це був би адекватний крок з боку України, який би в ЄС прийняли. Зручно залишатися в ситуації невизначеності, вважаючи території непідконтрольними, але рано чи пізно вирішувати щось доведеться. Краще це робити раніше», – резюмував Михайло Пашков.

Нагадаємо, законопроект про визнання непідконтрольних територій окупованими був зареєстрований у Верховній Раді в липні 2016 року.

Два роки тому Президент України Петро Порошенко запевнив, що не надаватиме спеціальних статусів окремим регіонам України.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал
Загрузка...