Основна логіка при створенні «Нафтогазу» полягала в тому, що ця компанія об'єднує всі підприємства нафтогазової галузі, що дає можливість консолідації всіх активів, і під ці активи буде залучення зовнішнього ресурсу.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів член ради директорів компанії «XXI Століття» Олег Салмін, аналізуючи інформацію про те, що НАК «Нафтогаз» можуть перепідпорядкувати Кабміну напряму та в повному обсязі.
«На момент створення «Нафтогазу» кожна компанія окремо не могла отримати великий ресурс із зовнішніх ринків. Тому було вирішено об'єднати їх в єдину корпорацію. Ця корпорація могла брати великі кредити, що й почалося, а потім нібито ці гроші мали піти на розвиток галузі. Багато коштів пішло не за призначенням, що призвело до боргів. Компанії «Укртрансгаз», «Укргазвидобування» та інші ніби стали заручниками системи», – розповідає фахівець.
Тому з'явилася ідея розформувати «Нафтогаз», щоб кожна компанія діяла самостійно.
«На момент створення «Нафтогаз» був під Міненерго й логіка в цьому була. Тому що Міністерство курирує всю галузь. Для ринку це важливо. Коли «Нафтогаз» передали Мінекономіки, це було не зовсім логічно. Це пов'язано з якимись економічними процесами, але це відомство не можи давати прогнози компаніям енергетичним, вугільним, ТЕС», – пояснює Салмін.
Наразі ситуація наступна: в «Нафтогазі» є наглядова рада і Кабмін весь час через неї мав можливість впливати на доручення. Таким чином уряд виконував свою функцію спостереження та контролю.
«Це більше політичний характер. Виникає питання, чи є в Кабміні потрібні фахівці. Кардинально це ситуацію не змінить, але те, кому буде підпорядковуватися «Нафтогаз», пов'язано лише з одним – з призначенням людей в компанію, й із тим, хто кому буде підзвітним у вертикалі. За це боротьба», – вважає він.
«При цьому Кабмін все одно буде змушений використовувати схему роботи через Міненерго. У них просто немає інших важелів і можливостей», – резюмував Олег Салмін.
Нагадаємо, днями між НАК «Нафтогаз» і Мінекономрозвитку розгорівся скандал через спроби змінити статут компанії й вивести «Укртрансгаз» з-під управління «Нафтогазу».
ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS
та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»