Системи протиповітряної оборони IRIS-T та NASAMS: чим відрізняються

Читать на русском

Масовані ракетні обстріли росії в останні дні знову гостро порушили питання необхідності постачання сучасних систем ППО Україні. За даними ЗСУ, 10-11 жовтня вдалося збити трохи більше половини запущених російських ракет – у Повітряних силах назвали це хорошим показником – але все ж таки десятки ракет змогли досягти своїх цілей, вбивши мирних жителів і завдавши шкоди критичній інфраструктурі. З огляду на активізацію таких атак Німеччина передала Україні першу систему ППО IRIS-T. На підході, як сказав міністр оборони, ще американські NASAMS. Надалі ці комплекси будуть інтегровані в єдину систему для оборони України. Їхні основні характеристики – на інфографіці «Слово і діло».

Що спільного та чим відрізняються системи протиповітряної оборони IRIS-T та NASAMS – на інфографіці.
NASAMS та IRIS-T SLM – які системи ппо отримає УкраїнаСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

IRIS-T SLM – зенітний ракетний комплекс середнього радіусу дії, розроблений німецькою компанією Diehl Defence. Формально його прийняли на озброєння Бундесверу в 2017 році, але реальних поставок німецькій армії ще не було.

Комплекс призначений для знищення літаків, гелікоптерів, безпілотних літальних апаратів, крилатих та балістичних ракет.

IRIS-T SLM оснащений ракетами класу «повітря-повітря», у пусковій установці вісім ракет. Стандартна батарея IRIS-T складається з трьох пускових установок, пункту керування та радара TRML-4D (кут огляду радара становить 360 градусів, дозволяють системі відстежувати цілі на відстані до 250 км).

«Якщо у нас повністю заряджені три пускові установки, що входять до складу, тобто всього 24 ракети, це означає, що він може одночасно знищувати 24 цілі. Тобто якщо в ударі задіяно багато ракет, то у випадку з IRIS-T більшість ракет, якщо їх помітить система, буде знищено», – розповіли у Повітряних силах ЗСУ.

Час розгортання комплексу складає 10 хвилин. Дальність дії ракет до 40 км і на висоту до 20 км.

ЗРК NASAMS, які Україна сподівається отримати незабаром, це спільна розробка американської та норвезької компаній. Як засіб ураження застосовуються ракети AIM-120A класу «повітря-повітря».

IRIS-T SLM та NASAMS схожі: обидва комплекси можуть захистити і від літаків, і від ракет; їх дальність та висота ураження цілі аналогічні в останніх модифікаціях – 40 кілометрів та 20 кілометрів відповідно; вони можуть перехоплювати цілі, що летять зі швидкістю до 3600 км/год.

При цьому в комплексі NASAMS використовуються ракети з радіолокаційним наведенням, а IRIS-T – з інфрачервоним.

Батарея NASAMS складається з дев'яти пускових установок на 54 ракети (тобто більше, ніж у IRIS-T), пункту керування та трьох радарів AN/MPQ-64.

На відміну від IRIS-T, NASAMS має оптичне наведення, яке дозволяє запускати ракети без включення радара, щоб не видавати свою позицію.

У Повітряних силах ЗСУ розповіли, що системи ППО IRIS-T та NASAMS можуть працювати разом і будуть пов'язані в єдину інформаційну мережу – це дозволить при фіксуванні цілі одним комплексом збити його за допомогою іншого: «Якщо стоїть стара система «Бук» і бачить ціль, вона її знищує. Якщо вона її не бачить, вона її не знищує, навіть якщо бачить сусідня установка. У NASAMS, IRIS-T та Patriot всі цілі заводяться в єдиний простір і формують єдину картинку повітряного простору».

Нагадаємо, експерт у коментарі «Слово і діло» пояснив, чому Захід так повільно передає Україні системи ППО.

У Збройних силах розповіли, як саме німецький IRIS-T має допомогти українській ППО.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: