ВАКС залишив призупиненим слідство у справі Бахматюка

Читать на русском
Адвокати підозрюваних у справі ВіЕйБі банку просили антикорупційний суд скасувати рішення детектива Національного бюро.
ВіЕйБі банк

Вищий антикорупційний суд залишив зупиненим слідство у кримінальному провадженні про заволодіння ВіЕйБі банком рефінансуванням Національного банку України, організатором якого є олігарх Олег Бахматюк.

Такі рішення 24 листопада і 16 грудня ухвалила слідча суддя ВАКС Оксана Олійник, повідомляє «Слово і діло».

24 листопада суд розглянув скаргу адвоката одного з підозрюваних на постанову детектива НАБУ про зупинення слідства. Як вказується у постанові, слідство зупинили через виконання міжнародного правового доручення в Австрії щодо коштів, які перебували у місцевому банку. Однак, на думку адвоката, органами правопорядку очікується відповідь на запит щодо коштів, які не є стабілізаційним кредитом і були вже на рахунку іноземного банку ще до видачі стабілізаційного кредиту.

Водночас детектив заперечував проти задоволення скарги. Він пояснював, що просить у Австрії повідомити про рух коштів на рахунках ВіЕйБі у місцевому банку, оскільки є підстави вважати, що вказані операції були способом заволодіння грошовими коштами, отриманими від НБУ у вигляді стабілізаційного кредиту. Детектив також додав, що від Австрії надійшла проміжна відповідь, в якій повідомлено про те, що відповідь на запит буде надана після виконання необхідних дій в межах внутрішнього розслідування. Вивчивши скаргу, суддя залишила її без задоволення.

16 грудня суддя Олійник розглянула скаргу адвокатів в інтересах підозрюваних Наталії Перець, Миколи Каленського, Олександра Писарука та Алли Шульги. Однак вона теж залишила її без задоволення.

Нагадаємо, НАБУ і САП повідомили Бахматюку про підозру в організації заволодіння 1,2 млрд грн рефінансування НБУ. Пізніше апеляційна палата Вищого антикорупційного суду заочно взяла його під варту. Слідство з'ясувало, що в жовтні 2014 року ВіЕйБі банк, віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Хоча ВіЕйБі банк не подав всіх необхідних для цього документів (як програму фінансового оздоровлення банку, спрямовану на вирішення впродовж терміну користування стабілізаційним кредитом проблем ліквідності, поліпшення структури активів, дохідності, рентабельності тощо), правління Нацбанку, всупереч вимогам законодавства, надало позитивну відповідь.

При цьому вартість нерухомості, переданої в заставу НБУ, завищили майже в 25 разів шляхом складення підроблених звітів про оцінку. Експертиза під час досудового розслідування встановила, що реальна вартість заставленої нерухомості становить 72,62 млн грн попри 1,8 млрд грн, заявлених ВіЕйБі банком. Тим не менше, знаючи про завищену вартість заставного майна та відсутність усіх необхідних документів, службові особи НБУ надали 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту ВіЕйБі банку. Це на додачу до раніше вже отриманих від Нацбанку та не повернутих 3 млрд грн кредитів.

За 40 днів по тому, у листопаді 2014 року, НБУ визнав ВіЕйБі банк неплатоспроможним. Стабілізаційний кредит у 1,2 млрд грн, отриманий від НБУ терміном на два роки, ВіЕйБі банк не повернув.

Водночас адвокати Бахматюка стверджують, що дві інші офіційні експертизи підтвердили правомірність оцінки заставного майна ВіЕйБі банку. А обставини отримання третьої, яку використовує НАБУ, встановлюють слідчі Державного бюро розслідувань за фактом складання можливого завідомо неправдивого висновку експертом.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал