Мораторій на перевірки бізнесу скасований: хто потрапить у поле зору податківців

Читать на русском
Новий план-графік формуватиметься за іншими критеріями ризиковості бізнесу, що дає більше можливостей для призначення перевірки.
Слово і діло

Президент підписав законопроєкти щодо підтримки підприємців, чий бізнес зачеплять обмежувальні заходи під час карантину. Окрім виплати одноразової матеріальної допомоги та інших програм підтримки, законопроєкт № 4429 у прикінцевих положеннях пропонує скасувати мораторій на контроль бізнесу під час пандемії. Як формуватиметься графік податкових перевірок за новими правилами «Слово і діло» розпитало адвоката, молодшого партнера ЮК Legal House Дмитра Кулика.

Що змінилося у порядку формування графіка перевірок

Під час формування плану-графіка податкових перевірок фіскальний орган використовує так званий критерій ризиковості, за яким оцінюють кожного потенційного претендента на планову перевірку.

Критерії удосконалили та змінили загальні підходи до формування графіка податкових перевірок Міністерством фінансів (наказ №548 від 07.09.2020 року).

Після того, як порядок формування графіка привели у відповідність до Податкового кодексу України, платник податків, включений до плану внаслідок його зміни (коригування), не може бути перевірений раніше 1 липня, якщо його включено в першому кварталі, та раніше 1 жовтня, якщо в другому кварталі. Це дає змогу підготуватися до перевірки.

Кому найбільше загрожують планові податкові перевірки

Планові перевірки загрожують насамперед платникам податків, які мають найбільші ризики несплати до бюджету податків, зборів та платежів, та які відповідають не менше ніж трьом критеріям високого ступеня ризиків.

Застосовується також і грошовий критерій, щодо обсягів доходів або обсягів постачання підприємця.

До високого критерію ризиковості належить ситуація, коли у податкового органу є інформація про судові рішення за статтями 191, 212, 368 Кримінального кодексу України про ризиковий характер діяльності контрагентів платника податків (не тільки вирок суду, але й ухвала та постанова).

Податкову може зацікавити інформація про непідтверджений продаж із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5% загального обсягу продажу, але не менше ніж 100 тис. грн.

До високих критеріїв ризиковості також належать:

  • зменшення вартості основних фондів у значних обсягах за відсутності збільшення сплати податку на прибуток;

  • зростання довгострокових зобов'язань і забезпечень в сумі більше ніж 10 млн грн або у разі перевищення 30 відсотків загальних обсягів постачання;

  • якщо дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;

  • якщо сума розрахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів на 30% перевищує суму нарахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

До середніх критеріїв ризиковості додано такі, що пов'язані з галузевою специфікою, зокрема, з будівництвом та торгівлею, а також з обігом підакцизних товарів.

Незначні критерії ризиковості тепер включають улюблений аргумент податківців про те, що ІР-адреса або електронна адреса, яку застосовує платник податків для листування з органами контролю, використовується більш ніж сімома платниками податків з обсягами реалізації понад 4 млн грн.

Чи можна уникнути планової податкової перевірки

Новий порядок формування плану-графіка податкової перевірки розширює можливості для органу контролю. Розпливчасті формулювання дають можливості для вільного трактування наявної інформації у необхідному напрямку. За великого бажання призначити проведення планової перевірки бізнесу стало простіше.

Однак, якщо орган контролю не може документально підтвердити відповідність платника податків критеріям ризиковості, можна звернутися до суду та домогтися виключення підприємства з плану податкових перевірок.

Раніше «Слово і діло» писало, кому і за яких умов виплатять допомогу через карантинні обмеження та які борги спишуть підприємцям.

Також ми розповідали, що сім’ям фізичних осіб-підприємців, які вимушені обмежити свою роботу через карантин, платитимуть 2 тисячі гривень допомоги на дитину до 10 років.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: