Фракція «Слуга народу» попросила включити до порядку денного пленарного тижня законопроект Максима Бужанського «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо навчання державною мовою в навчальних закладах». Автор ініціативи запропонував, щоб перехід шкіл з російською мовою навчання на українську відклали з вересня 2020 року до вересня 2023-го. При цьому комітет рекомендував відхилити законопроект, але Разумков попросив внести його на розгляд. Політолог Дмитро Васильєв у коментарі «Слово і діло» заначив, що розгляд законопроекту пов’язаний із наближенням передвиборчої кампанії.
«Мова – це питання національної безпеки й державотворення. Росія ще за царських часів, загарбавши Україну, вкрала ім’я, історію та викорінювала мову. Те, що Україна під час своєї незалежності поновлює свою мову – це абсолютно правильний історичний процес. Без мови немає держави, тому всі ініціативи політиків, які налаштовані, як русофіли, справді, проти України та державних інтересів», – прокоментував Васильєв.
На його думку, законопроект, що був внесений у 2019 році до парламенту, обговорюється саме зараз через наближення передвиборчої кампанії.
«Питання мови завжди виникає під час політичних кампаній і виборів для того, щоб мобілізувати виборців. У нашій ситуації це виборці ОПЗЖ та інших політичних сил, орієнтованих на русофільство», – уточнив політолог.
За його словами, законопроекти, направлені на обмеження застосування української мови, мають політичну мети й націлені на мобілізацію виборців.
Водночас фахівець додав, що мовне питання в Україні викликає дедалі менше емоцій, на певному етапі воно стане неактуальним.
«Не думаю, що вистачить голосів для ухвалення законопроекту Бужанського, але він несе реальні ризики для національної безпеки», – підсумував Дмитро Васильєв.
Нагадаємо, раніше пост мовного омбудсмена в Україні обіймала Тетяна Монахова. Вона була призначена на посаду в листопаді 2019 року.
Наприкінці квітня 2020-го пішла у відставку.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»