Справа «Золотого мандарину»: САП програла апеляцію на заочний арешт фігуранта

Читать на русском
Апеляційна палата відмовилася заочно взяти під варту одного з фігурантів справи, який переховується за кордоном.
Фелікс Козаков

Апеляційна палата заочно не заарештувала співзасновника юридичної компанії «Анкіл» Фелікса Козакова, якого НАБУ і САП підозрюють у причетності до заволодіння понад 54 млн грн у так званій справі «Золотого мандарину ойл».

Таке рішення 3 червня ухвалила колегія суддів палати Вищого антикорупційного суду, повідомляє «Слово і діло».

Як відомо, НАБУ і САП повідомили про підозру шести особам, серед яких був і Козаков. З'ясувалося, що він переховується за кордоном і тому йому повідомили про підозру заочно. Пізніше НАБУ оголосило підозрюваного в розшук.

Оскільки, за даними слідства, Козаков переховується від НАБУ і САП, детектив просив заочно заарештувати його. Прокурор САП клопотання підтримав і додатково зазначив, що Козакова обґрунтовано підозрюють у причетності до правопорушення.

Як встановив суддя, через переховування підозрюваного за кордоном детектив НАБУ вручив повідомлення про підозру майстру технічної дільниці ЖЕД «Хрещатик», тобто за місцем реєстрації та відомим останнім місцем мешкання Козакова. Втім, в матеріалах клопотання відсутнє як посвідчення особи цього майстра, так і будь-яке підтвердження того, що він дійсно має відношення до ЖЕД «Хрещатик». Не зміг підтвердити зазначені обставини і прокурор у судовому засіданні. Тому суддя відмовив в арешті Козакова.

У САП вирішили оскаржити це рішення. Апеляційна палата частково задовольнила скаргу, визнавши, що Козаков набув статусу підозрюваного, оскільки представника ЖЕД «Хрещатик» було ідентифіковано за його посвідченням. Водночас, вони встановили, що слідство у справі розшукуваного фігуранта призупинене, а тому його не можна взяти заочно під варту.

Нагадаємо, слідство встановило, що підозрювані впродовж 2013-2016 рр. організували схему з використанням механізму звернення до Європейського суду з прав людини: ввели в оману європейську інституцію не поінформувавши її про всі обставин спірних правовідносин.

Зокрема, у вересні 2013 року представник ТОВ «Золотой мандарин ойл», підконтрольного колишньому народному депутату України, за вказівкою останнього підготував та надіслав до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) заяву про стягнення з державного бюджету України 54,179 млн грн як невиплаченої заборгованості з боку ПАТ «Київенерго» перед підприємством щодо зберігання мазуту, яке нібито з 2009 року органами виконавчої служби не виконувалося.

Однак, як з'ясували детективи НАБУ під час досудового розслідування, попри рішення суду на свою користь, «Золотой мандарин ойл» за його реалізацією до виконавчої служби не звертався. Та про цей факт компанія ЄСПЛ не повідомила. Так само, як і приховало від європейської інституції факт відступлення права вимоги до ПАТ «Київенерго» на користь іншої приватної компанії, також афільованої з екснародним депутатом-організатором схеми, що сталося за пів року до звернення до ЄСПЛ.

У подальшому, як вважає слідство, для супроводу справи в ЄСПЛ колишній народний обранець домовився з керівництвом Міністерства юстиції України, за сприяння якого урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ підготував декларацію про дружнє врегулювання спору, на підставі якої зобов'язався сплатити на користь підконтрольного нардепу «Золотого мандарину ойл» 54,179 млн грн із державного бюджету України за зобов'язаннями, які виникли між двома приватними юридичними особами. У лютому 2016 року Мін'юст перерахувало вказану суму коштів.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у VIBER

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал