ВАКС пояснив арешт екснардепа Микитася

Читать на русском
Колегія суддів встановила реальність ризиків перешкоджання слідству та вчинення іншого злочину колишнім членом парламенту.
Максим Микитасьфото: «Слово і діло», Олег Новіков

Апеляційна палата взяла під варту колишнього народного депутата Максима Микитася, оскільки він планував вбити свідків та інших підозрюваних у справі, хоча знав про прослуховування його телефону збоку Національного антикорупційного бюро.

Про це йдеться у мотивувальній частині рішення колегії суддів палати Вищого антикорупційного суду від 28 травня в складі Дмитра Михайленка (головуючий), суддів Миколи Глотова і Даниїли Чорненької, повідомляє «Слово і діло».

Судді оцінили висловлювання Микитасем намірів вбити інших осіб, які зафіксовані в ході проведення у вересні 2019 року негласних слідчих (розшукових) дій, як реальні наміри. Такого висновку колегія дійшла через характер розмови та серйозністю сприйняття співрозмовниками висловлювань екснардепа.

Зокрема, у рішенні наводиться конкретна розмова Микитася від 23 вересня 2019 року з рідною людиною. Зі змісту розмови вбачається, що у нього з цією особою довірливі відносини та з нею підозрюваний є відвертим (щирим). Вказане, на думку суддів, підтверджується серед іншого тим, що цій особі відомо про його проблеми та вона зателефонувала Микитасю з пропозицією допомогти.

Ця особа у розмові навіть відмовляла підозрюваного від реалізації таких намірів, що додатково підтверджує сприйняття нею цих намірів як таких, що можуть бути реалізовані підозрюваним. Вказані наміри Микитась висловлював і в розмові з іншою особою, в якій стверджував про наміри знайти всіх ймовірно з метою розправи шляхом залучення до цього іншої особи як виконавця.

Враховуючи ці розмови, судді дійшли висновку про відсутність внутрішніх стримувачів у поведінці підозрюваного та про ймовірну можливість вирішення проблемних ситуацій у поза правовий спосіб шляхом вчинення злочинів проти життя людини. Також, колегія наголошує, що Микитась висловлював такі наміри попри те, що знав про прослуховування його телефону. На думку суддів, це додатково підтверджує про недієвість навіть таких стримувачів для його поведінки.

Таким чином, судді встановили ризик вчинення іншого злочину Микитасем. Крім того, суд погодився й з існуванням інших ризиків, а саме: переховуватися від слідства, оскільки екснардепу загрожує до 12 років позбавлення волі; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних, у тому числі на службових осіб корпорації «Укрбуд» чи ТОВ «Укрбуд Девелопмент», що підтверджується проведеними НСРД. Судді взяли до уваги й порушення Микитасем раніше процесуального обов'язку, через що з нього стягнули 30 млн грн застави в дохід держави.

Раніше Микитась не вніс 50 млн грн застави, яку йому визначили альтернативою після звернення 30 млн грн в дохід держави. Після чого, САП намагалася заарештувати його, проте суд відправив екснардепа під домашній арешт. Але прокуратура не погодилася з цим рішенням і оскаржила його.

Нагадаємо, НАБУ і САП повідомили Микитасю про підозру в організації заволодіння понад 81 млн грн Національної гвардії України. За версією слідства, екснардеп, використовуючи підконтрольні йому будівельні компанії, діючи за попередньою змовою з екскомандувачем Нацгвардії Юрієм Аллеровим, генеральним директором компанії «Укрбуд Девелопмент» Олегом Майбородою, його заступником Сергієм Якусевичем, приватним оцінювачем Алісою Гринчук та колишнім заступником президента будівельної корпорації «Укрбуд» В'ячеславом Мармишем, організував корупційну схему з заволодіння нерухомістю НГУ.

У 2000-х роках Головне управління внутрішніх військ МВС України (в подальшому реорганізовано в ГУ НГУ) та компанія-забудовник уклали угоду, за якою на території колишньої військової частини мали збудувати житловий комплекс із вбудованими паркінгами та нежитловими приміщеннями. В обмін на земельну ділянку площею близько 1 га в центрі Києва НГУ мала отримати в житловому комплексі 50 квартир та 30 паркомісць.

Проте згодом, у 2016-2017 роки, сторони уклали додаткові угоди, за якими НГУ відмовилась від цих квартир та паркомісць на Печерську в обмін на 65 квартир у будинку, що та сама компанія-забудовник зводила на околиці Києва (біля станції метро «Червоний хутір»). Вартість цих квартир, як встановила проведена у межах досудового розслідування експертиза, на 81,63 млн грн менша за ту, в яку оцінені квартири, що мала отримати НГУ на старті домовленостей. Нещодавно НАБУ і САП завершили розслідування цієї справи.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал