21 липня в Україні стартують дострокові парламентські вибори. Вже традиційно політичні сили увійшли у виборчий процес не лише з білбордами, а й з обіцянками. «Слово і Діло» виділило всі обіцянки з програм тих партій, які, за прогнозами соціологів, можуть пройти до нового парламенту. Ми розбили їх за темами й сьогодні пропонуємо подивитися програмне положення партії «Опозиційна платформа – За життя» щодо забезпечення переходу до парламентської республіки та розширення повноважень місцевого самоврядування.
Політтехнолог Петро Охотін зазначив, що теоретично у ВР є інструменти, щоб це зробити. Однак питання в тому, які цілі переслідує «Опозиційна платформа» та наскільки вони відповідають інтересам української держави.
«Насправді, все залежить віж зовнішньополітичного контексту. Основною проблемою для того, щоб іти на розширення прав місцевого самоврядування, звичайно, є конфлікт на сході України та агресія РФ, де такі права будуть використані фактично для того, щоб укотре зазіхнути на суверенітет», – підкреслив Охотін.
Якщо говорити про ті сили, які можуть потрапити до ВР, і за умови виключення фактору агресії РФ, то більшість політичних сил, які проходять, наголошуть, що ідеал розвинутого місцевого самоврядування – це їх пріоритет. Також вони говорять про парламентську республіку. Питання в тому, чи буде конфлікт між президентом та парламентарем, уточнив він.
«На жаль, в Україні основною метою зміни державного устрою є не стратегічний розвиток держави, а банально політичні інтереси. Саме тому Україна стає то президентсько-парламентською, то парламентсько-президентською республікою. Власне, все залежить від того, хто при владі й хто має більше сили, щоб посилити той орган, який контролює», – пояснив експерт.
За його словами, обидва програмних положення ОПЗЖ є цілком реальними й вирішуються через голосування.
Політолог Олександр Палій зазначив, що фактично ОПЗЖ прописала позицію Росії, яка зацікавлена в тому, щоб позбавити Україну взагалі будь-якої керованості й здатності опиратися.
«Те, що пропонують в ОПЗЖ, негативно для країни, але, на жаль, не можна виключати, що такі ініціативи спробують втілити. Олігархат може бути зацікавлений у такого роду демонтажі», – додав він.
Що обіцяють партії, які можуть пройти до парламенту, – в нашому тесті.
Із програмами всіх партій, їх положеннями, списками та кандидатами в одномандатних округах можна ознайомитися в нашому розділі «Вибори».
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»