Оборудка на мільйони: частина третя. Фігуранти скандалу з ЖК «Шевченківський квартал» домовляються зі слідством та просять їх не ув’язнювати

Читать на русском

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Проект житлового комплексу «Шевченківський квартал»lun.ua

Читайте також першу та другу частини розслідування.

Розмова в суді

Добре, що нашу справу не висвітлюють журналісти, – напівпошепки каже середнього віку адвокат в охайному сірому костюмі своєму клієнту – невисокому світловолосому чоловіку в окулярах, одягненому в спортивний костюм та кросівки.

Так, дійсно. Це наш великий плюс, – киває головою клієнт. – Ото було б шуму! «Схеми Войцехівського процвітають!». А потім іди й розповідай, що це неправда.

Нам головне цей суд виграти. А в апеляції вже буде просто, – підморгує адвокат.

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Олег Репа (на фото – зліва) у коридорі Печерського районного суду міста Києва, квітень 2019 рокуЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Розмова відбувається поряд із кабінетом судді Печерського районного суду міста Києва Віталія Писанця. Ось-ось розпочнеться судове засідання в дуже гучній справі – шахрайській оборудці під час будівництва багатоповерхового житлового комплексу в центрі Києва – «Шевченківський квартал».

Суддя Писанець і раніше виносив рішення в цій справі. Наприклад, саме він у 2018 році наклав арешт на майно ЖК «Шевченківський квартал». Суддя погодився з доводами Генпрокуратури про те, що орендар земельної ділянки – Київський індустріальний коледж – і забудовник – ТОВ «ВКФ «Фарби України» – подали до Державної архітектурно-будівельної інспекції декларацію про початок будівельних робіт із завідомо неправдивими відомостями.

А зараз у руках судді доля головних фігурантів цієї кримінальної справи: організаторів будівництва Олега Репи та його бізнес-партнера скандального забудовника Анатолія Войцехівського.

«Один із обвинувачених у справі підписав угоду зі слідством, щоб пом’якшити свій вирок. Він і «здав» нам Репу», – пояснюють правоохоронці.

Пікантності ситуації додає те, що громадськості складно відслідковувати розклад судових засідань у режимі онлайн. Інформація в кримінальних справах щодо будівництва ЖК «Шевченківський квартал» засекречена: на офіційному сайті судової влади й навіть у закритій базі даних для поліцейських «Армор» не «світиться» перелік призначених до розгляду запланованих судових засідань.

Джерела «Слова і Діла» в правоохоронних органах пояснили, що така закритість допомагає боротися з корупцією в судовій системі.

«Кримінальна справа щодо незаконних оборудок під час будівництва ЖК «Шевченківський квартал» дуже резонансна. Щоб у Репи не було часу на організацію домовленостей із суддями, ми закрили інформацію про призначені судові засідання. І тому Репа дізнається про час розгляду та суддю інколи менш ніж за добу. Навіть адвокати не знають, до кого бігти з мішком грошей», – на умовах анонімності пояснили «Слову і Ділу» правоохоронці.

Дванадцять років – за п’ять злочинів

У Нацполіції говорять, що Олегу Репі «світить» від семи до дванадцяти років за ґратами. Йому висунули обвинувачення одразу за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України: самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво (ст. 197-1), привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою (ст. 191 ч.5), відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом (209 ст.), підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів (ст. 358), службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей (ст. 366). За даними слідства, ці дії були пов’язані із ЖК «Шевченківський квартал».

10 квітня 2019 року в межах цієї справи Олега Репу затримала поліція. Два дні його протримали під вартою й зобов'язали в п'ятиденний термін сплатити на депозит суду грошову заставу – понад 7 мільйонів гривень.

Втім, Олег Репа вирішив, що ця сума застави для нього завелика, гроші на депозит суду так і не поклав. Він ліг до лікарні «через проблеми із серцем» і подав апеляцію. Своєю чергою Генпрокуратура почала вимагати посилити запобіжний захід щодо Репи, й посадити його під варту. Розгляд клопотання суддя Печерського районного суду міста Києва Олена Бусик перенесла на 9 ранку 15 травня.

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Адвокат Олега Репи – Олег Паламарчук – перед судовим засіданням у Печерському районному суді міста КиєваЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

«Слово і Діло» в межах двох журналістських розслідувань уже розповіло про схему виведення коштів із ЖК «Шевченківський квартал». Як свідчать дані банківських виписок компанії-забудовника, частина коштів інвесторів ЖК «Шевченківський квартал» витрачається на будівництво ЖК Rich House, що відповідно до ст. 190 Кримінального кодексу України, є шахрайством. Окрім цього, частина коштів із рахунків замовника будівництва ЖК Rich House виводиться в готівку.

Перша частина нашого розслідування була опублікована 12 березня, друга – 21 березня. Фігуранту справи Олегу Репі вручили підозру вже після цього, 10 квітня.

«Слово і Діло» пообіцяло стежити за розвитком подій у цій справі й зараз особливу увагу вирішило приділити роботі правоохоронних органів та органів судочинства. Адже подібних історій із довгобудами в Україні сотні, й корупція часто допомагає фігурантам шахрайських оборудок виходити сухими з води.

ЖК "Шевченківський квартал"Слово і Діло

«Якщо ми зафіксуємо спроби тиску на суду або підкуп, ми будемо звертатися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів та до інших правоохоронних органів», – зазначають інвестори ЖК «Шевченківський квартал».

Чи будуть правоохоронці чесно та об’єктивно розслідувати гучну кримінальну справу щодо довгобуду в самому серці столиці?

«Не саджайте мене»

За розглядом судової справи про оборудки в ЖК «Шевченківський квартал» пильно стежать сотні інвесторів, які умудрилися вкласти гроші в заманливо дешеві квадратні метри цієї новобудови. Повіривши красивій рекламній кампанії в інтернеті та на міських сітілайтах, вони на свій страх і ризик купували квартири за ціною щонайменше на 30% нижчою, ніж у сусідніх новобудовах.

«Наприкінці 2014 року темпи будівництва були високими – три поверхи за місяць, – пригадує інвестор ЖК «Шевченківський квартал» Сергій. – Тоді вартість 1 кв. м була 9,6 тис. грн. Чиста історія з документами була лише в компаній-гігантів. Але там і ціни були на 30% вищі. І стартова сума потрібна була більша. Плюс до цього забудовник надав розстрочку на 2 роки з мінімальним першим внеском 30%. От я й купився».

На початку будівництва – в 2014 році – першу з чотирьох секцій забудовник обіцяв здати в експлуатацію вже у вересні 2015-го. А весь комплекс планував добудувати вже до кінця 2016 року.

«В Києві більшість об’єктів будуються з порушенням норм і відсутністю дозвільної документації. Гарним прикладом добросовісного підходу забудовника може послужити майданчик ЖК «Шевченківський квартал». На об’єкт є повний пакет документів і кожен, купуючи квартиру, може ознайомитися з ними і бути спокійний за свої інвестиції», – запевняла тоді Світлана Пейчева, юрисконсульт керівної компанії «Рон-Стоун», засновником якої є Олег Репа. Сьогодні Пейчевій також вручили підозру в цій справі.

«У вересні 2015 року мали здати першу секцію, де мої батьки купили житло. Візуально все виглядало готовим – ліфт налаштовували начебто. Щоправда, води не було. В травні 2017 року ми мали розпочати ремонт у своїй квартирі. Але згодом я побачив, що на будівництві нічого не відбувається. Коли почав ближче спілкуватися з будівельниками, то зрозумів, що їм просто не дають коштів», – говорить Роман, син інвестора.

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Акція протесту інвесторів ЖК «Шевченківський квартал»Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Втім, минуло майже чотири роки, але ключі від квартири не отримав жоден покупець. Протягом останніх трьох років інвестори неодноразово влаштовували вуличні акції протесту, вимагаючи покарати шахраїв і добудувати обіцяне житло.

Обіцянки-цяцянки

Намагаючись вирішити проблему недобудови дипломатичним шляхом, ініціативна група інвесторів протягом останніх двох років регулярно зустрічається з Олегом Репою, який називає себе «представником забудовника ВКФ «Фарби України».

«Репа обіцяв, що будівництво відновиться, – розповідає про ці зустрічі член ініціативної групи інвесторів ЖК «Шевченківський квартал» Лариса Павлюк. – Ми говорили, що якщо вони не виконають зобов’язань, ми будемо писати негативні пости на сайтах та форумах про новобудови, думали про мітинги й протести, але не довго, не проводили їх, бо боялися розголосу – тоді буде складніше будувати. Шукали нових інвесторів».

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Інвестори спілкуються між собою дуже відкрито: на інтернет-форумах постійно з’являються оголошення про збір людей на чергову акцію або зустріч із забудовникомЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Інвестори показують протоколи зустрічей із підписами представників забудовника. Хоча цей документ не є доказом у суді, людям здавалося, що таким чином вони можуть закріпити надані їм обіцянки щодо темпів будівництва.

Наприклад, у протоколі засідання зустрічі інвесторів із представниками забудовника ВКФ «Фарби України» від 9 серпня 2017 року написано: «Репа Олег Миколайович заявив, що підключення комунікацій є першочерговою задачею, і що воду проведуть для будинку для всіх секцій до 9 вересня 2017 року».

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Фрагмент протоколу зустрічі інвесторів із забудовником ЖК «Шевченківський квартал» із підписом Олега РепиЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

На цьому ж засіданні Олег Репа також пообіцяв пустити інвесторів першої секції на ремонт до кінця 2017 року й надати інвесторам графік проведення будівельних робіт щодо кожної секції із вказанням вартості робіт. Але ці обіцянки виявилися порожніми.

«Під час кожної зустрічі Репа запевняв, що це київська влада не дає будувати житловий комплекс і вставляє палиці в колеса. Він переконував, що якщо в пресі почнеться скандал, це нам на руку не зіграє. І тому потрібно поводитися тихо. І, знаєте, він вміє переконувати», – пояснюють представники ініціативної групи.

Шукаючи правди, вони писали листи президенту, очільнику столиці, народним депутатам. Але жодного ефекту це не дало.

Втомившись від пустих балачок, 42 інвестори таки наважилися звернутися до Нацполіції й попросили визнати їх постраждалою стороною в межах кримінального провадження про шахрайські дії під час будівництва.

Після цього слідчі замовили економічну експертизу руху коштів на рахунках підрядних організацій, задіяних у будівництві ЖК «Шевченківський квартал». Так підтвердилася сума збитків для 42 інвесторів – 22 мільйони гривень.

Крім цього, 35 мільйонів збитків зазнав Київський національний університет будівництва та архітектури, на чиїй землі будували «Шевченківський квартал».

Таким чином, під час будівництва ЖК забудовник завдав збитків щонайменше на 22+35=57 мільйонів гривень.

І це лише верхівка айсберга, яку вдалося побачити слідству завдяки активній позиції частини інвесторів. Адже сотні інвесторів досі бояться звертатися до правоохоронців, до останнього вірячи словам Олега Репи про те, що житловий комплекс таки добудують.

Опинившись у глухому куті неспростовних доказів, Олег Репа продовжує роздавати обіцянки – вже під час судових засідань: «Я добудую «Шевченківський квартал». Не саджайте мене».

Перед судовим засіданням і після нього спілкуватися зі «Словом і Ділом» Олег Репа відмовився. Його адвокат Олег Паламарчук попередньо погодився надати відповіді на запитання про участь Репи у будівництві ЖК «Шевченківський квартал», але на момент виходу публікації протягом тижня не виходив на зв’язок.

Разом із цим «Слово і Діло» готове надати можливість Олегу Репі озвучити свою точку зору й після виходу цієї публікації. Зокрема, ми хотіли б отримати відповіді на такі запитання:

  1. Що ви зробили для того, щоб проект будівництва ЖК «Шевченківський квартал» був успішно завершений і зданий в експлуатацію?

  2. Чому будівництво ЖК «Шевченківський квартал» затягнулося? Назвіть перелік проблем, які спричинили зупинку будівництва. Чи бачите ви шляхи вирішення цих проблем? Які саме?

  3. Чому кошти інвесторів ЖК «Шевченківський квартал» витрачаються на купівлю квартир у ЖК Rich House?

  4. Які у вас відносини з народним депутатом України Валерієм Дубілем?

  5. Яку участь у будівництві та реалізації проекту ЖК «Шевченківський квартал» ви берете станом на зараз?

  6. Чому ви не виконали обіцянок щодо темпів будівництва, які ви давали під час зустрічей із інвесторами в 2017-му, 2018-му, 2019-му роках?

Окрім цього, змушені публічно задати питання народному депутату Валерію Дубілю, щодо причетності якого до ЖК «Шевченківський квартал» та ЖК Rich House ми розповідали в попередніх розслідуваннях:

  1. Прокоментуйте вашу участь у реалізації проектів будівництва ЖК «Шевченківський квартал» та ЖК Rich House.

  2. Які відносини ви та ваші родичі маєте з Олегом Репою?

  3. Яке походження коштів, за які ви та ваше оточення купували квартири у ЖК Rich House та ЖК «Шевченківський квартал»?

Зносити чи не зносити?

Поки судова тяганина триває, заручниками ситуації почувають себе жителі двох законно зведених багатоповерхівок, розташованих поруч із ЖК «Шевченківський квартал».

Поки забудовник заплющував очі на будівельні норми, мешканці сусідніх будинків спостерігали за тим, як у їхніх стінах з’являються тріщини завтовшки з палець, а віконні та дверні рами перекошуються то в один, то в інший бік. Комунальники задокументували процес руйнування будинків і передали відповідні акти правоохоронцям.

Саме тому ще в 2017 році Київський апеляційний адмінсуд зобов’язав ТОВ «ВКФ «Фарби України» знести дві секції ЖК «Шевченківський квартал».

Колегія суддів встановила, що будівництво може становити суспільну загрозу життю й здоров'ю людей, підвищену небезпеку для навколишнього середовища, адже відсутні дані про те, що будівля має належну міцність, стійкість та експлуатаційну надійність. Крім того, земельна ділянка, на якій звели дві секції, частково охоплює санітарно-захисну зону від залізниці, на якій будівництво заборонене.

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Колективне звернення від мешканців будинків №4-7 по вул. Руданського до голови Київської міської державної адміністрації, 2017 рікЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

«Люди мають жити в своєму житлі. Хоча там є проблеми із законом», – категорично виступають проти знесення будинків інвестори ЖК «Шевченківський квартал».

«Є багато незаконних забудов, і їх потім узаконюють. Але вони не загрожують життю та здоров’ю інших мешканців. А в ситуації із ЖК «Шевченківський квартал» страждають мешканці щонайменше двох житлових будинків – медичного гуртожитку та будинку, який якісно збудував «Київміськбуд». Чому жителі цих будинків мають переїжджати зі свого житла, адже інші вирішили купити дешеві квадратні метри?», – задає риторичне запитання правознавець Тетяна Чернишенко.

ГПУ засекретила судовий розгляд шахрайства під час будівництва ЖК Шевченківський квартал. Фігуранти оборудки домовляються зі слідством і просять не саджати їх за ґрати (розслідування).
Проект житлового комплексу «Шевченківський квартал»Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

За її словами, проблеми можна було уникнути, якби правоохоронці працювали оперативніше.

Ще до того, як у житлового комплексу з’явився фундамент, Міністерство освіти і науки намагалося зупинити будівництво на вул. Українська, 6 (де будували ЖК «Шевченківський квартал»), реагуючи на звернення мешканців будинків, розташованих поруч із будівельним майданчиком.

У Міністерстві відзначили: будівельні роботи відбуваються без відповідного рішення уряду. Тобто незаконно. А тому потрібно зупинити будівництво.

«На думку МОН, посадові особи ДВНЗ «Київський індустріальний коледж» та ТОВ «ВКФ «Фарби України» не мали законних підстав виступати замовником будівництва, (…) підписувати заяви на отримання дозвільної документації на проведення будівельних робіт на земельній ділянці, що перебуває в праві постійного користування державного навчального закладу», – зазначив тоді заступник міністра освіти і науки Андрій Гевко.

У 2014 році МОН зверталося до Генпрокуратури, щоб та відреагувала на можливе захоплення землі, де забудовник всупереч закону хотів звести чотири секції багатоповерхівок. Але тоді прокуратура не знайшла підстав на реагування.

Своєю чергою березні 2015 року Київрада своїм рішенням заборонила забудовнику ТОВ «ВКФ «Фарби України» продовжувати будівництво ЖК «Шевченківський квартал» та продавати квартири.

Незважаючи на гучне протистояння між забудовником та державними органами, відділ продажу в житловому комплексі продовжував працювати. На офіційному сайті «Шевченківського кварталу» постійно з’являються оголошення про знижки та вигідні умови розстрочки.

Навіть зараз простору однокімнатну квартиру тут можна придбати за 400 тисяч гривень. І навіть зараз знаходяться охочі придбати дешеве житло із сумною репутацією.

Інвестори «Шевченківського кварталу» й досі продовжують платити гроші за розстрочку, адже в договорах про продаж майнових прав за несплату є штрафні санкції.

З огляду на обставини справи, скоріш за все, дві секції ЖК «Шевченківський квартал» таки знесуть.

Якщо ж цього не станеться, то після завершення судового розгляду кримінальних справ щодо ЖК «Шевченківський квартал» арештоване нерухоме майно – чотири секції довгобуду – опиняться в розпорядженні Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Цей державний орган знайде для ЖК управителя – компанію, яка має успішний досвід на ринку нерухомості й зможе запропонувати найбільш вигідну модель управління арештованим майном.

Управитель може одержувати оплату за надані ним послуги. Зазвичай це певний відсоток від доходу від управління. Наприклад, 10% від вартості проданого житла. Тобто послуги компанії оплачує не держава, а інвестори.

«Слово і Діло» відвідуватиме всі судові засідання в кримінальних справах ЖК «Шевченківський квартал», фіксуватиме ці засідання на відео й за допомогою експертів та правознавців аналізуватиме перебіг розгляду цих справ.

Любов Величко, спеціально для «Слова і Діла»

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...