Останній передвиборчий тиждень: чого чекати від топ-3 кандидатів

Читать на русском
Олександр Мусієнкополітичний експерт

За тиждень до виборів результати соцопитувань не показують кардинальних змін. На виборах президента України найбільше людей готові проголосувати за шоумена Володимира Зеленського – 32,1%, чинного главу держави Петра Порошенка – 17,1% та лідерку партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко – 12,5%. у другому турі, якщо вірити даним КМІС, Володимир Зеленський набирає більше голосів і в парі з Петром Порошенком (43% проти 17,6% у Порошенка), і в парі з Тимошенко (39,1% проти 20% у Тимошенко).

«Слово і Діло» проаналізувало позиції ключових кандидатів на посаду президента України.

Володимир Зеленський

Керівник Центру військово-правових досліджень, політолог Олександр Мусієнко звернув увагу, що Зеленський продовжує утримувати лідерські позиції, але соціологи вже фіксують і зростання його антирейтингу. Якщо місяць тому антирейтинг артиста становив близько 5%, то зараз ця цифра вже на рівні 17%.

«Шоумен, як і раніше, не веде класичної виборчої кампанії, не проводить зустрічей із виборцями, не бере участі в теле- та радіоефірах. Усе спілкування з виборцями відбувається за допомогою відеоблогів і соцмереж. Також Зеленський проводить зустрічі в своєму офісі з експертами в різних сферах», – зазначив Мусієнко.

Як виконують обіцянки потенційні кандидати в президентиСлово і Діло аналізувало, як виконують обіцянки потенційні кандидати в президенти, які зараз обіймають державні посади.

Він нагадав, що минулого тижня в офісі лідера партії «Слуга народу» відбулася зустріч Зеленського з представниками бізнес-асоціацій. Під час цієї зустрічі із Зеленським була присутня й частина його команди з економіко-фінансового блоку, серед них колишній міністр економіки Абромавичус, екс-міністр фінансів Данилюк, нардеп Сергій Лещенко, колишній член одного з органів із боротьби з корупцією Руслан Рябошапка.

На його думку, на тлі колишніх міністрів і представників різних галузей бізнесу в костюмах і краватках Зеленський у чорній футболці з великим вирізом виглядав дуже контрастно й радше як засновник IT-платформ, ніж кандидат у президенти.

Судячи із заяв, які прозвучали на зустрічі, в питаннях економіки, податкової та фінансової політики Зеленський орієнтується, м'яко кажучи, не дуже добре, додав політолог.

Зеленський пообіцяв представникам бізнесу, що не буде поводитись, як серіальний герой Голобородько, посилаючи МВФ і виступаючи за безкоштовну медицину та пільговий рай для українців. Навпаки, артист заявив, що підтримує реформи Супрун, а також виступає за підтримку подальшої співпраці з МВФ, уточнив він.

«Це ще раз підтверджує, що Зеленський у серіалі – це симулякр, такий свого роду позитивний герой, здатний створити рай для українців. Насправді, це досить прагматичний кандидат праволіберального спрямування, який за допомогою своїх радників, що переважно працювали в західних компаніях, говорить і про запровадження страхової медицини, і про зниження податків, і про урізання пільг, і про інші речі», – пояснив експерт.

Він не виключив, що такі заяви Зеленського здатні злегка відштовхнути людей категорії 55+, які, можливо, готові були проголосувати за шоумена, адже для таких людей дуже важливі теми пільг, субсидій та соціальних програм.

Якщо ще для першого туру голосів більш молодого покоління, на яких у першу чергу орієнтується Зеленський, буде достатньо, то для того, щоб перемогти в другому, Зеленському не обійтися без голосів більш старшого покоління. Вони більш дисципліновано ходять на вибори й точно доходять до виборчих дільниць, підкреслив Мусієнко.

«А тут не обійтися без обіцянки підвищити зарплати, пенсії, додати субсидій і пільг, що роблять інші кандидати», – наголосив він.

Поки для Зеленського все складається добре, адже люди, які проти Порошенка й Тимошенко, взагалі часто не звертають уваги на те, що там говорить Зеленський. Для них голоси за нього – це в основному проти інших основних кандидатів.

Крім того, поки Порошенко та Тимошенко поливають брудом один одного, це йде в плюс Зеленському, оскільки розчаровує виборців в чинному політичному класі, додав фахівець.

Також він звернув увагу, що час виходу нових серій «Слуги народу» обрали дуже вдалий, таким чином команда Зеленського компенсує ще й відсутність як таких своїх агітаторів на місцях.

«У той час, як інші кандидати активно проводять роботу «в полі», проводячи зустрічі, збираючи мітинги, роздаючи масу листівок, газет, інших агітаційних матеріалів, Зеленський просто спокійно крутить кіно», – констатував політолог.

Експерт зазначив, що незважаючи на те, що в штабі Зеленського говорять про 500 тисяч своїх агітаторів, насправді вони існують у віртуальному просторі, команда Зеленського не зможе їх повноцінно задіяти для агітації безпосередньо на місцях, уточнив він.

«Якщо в першому турі з тим рівнем позитивної динаміки, який є в Зеленського, це ще можна пробачити, то до другого туру шоумену ці проблеми точно потрібно вирішити», – підкреслив Мусієнко.

Петро Порошенко

На його думку, незважаючи на корупційний скандал в «Укроборонпромі», який, здавалося, міг істотно збити рейтинг чинного президента, для Порошенка все складається дуже непогано. За рейтингами відставання від Юлії Тимошенко навіть нижче за межі соціологічної похибки.

До того ж президент їздить регіонами країни, проводить зустрічі з місцевими чиновниками та мітинги на свою підтримку, зазначив політолог.

«Якщо раніше Порошенко робив акцент на світле майбутнє України в ЄС і НАТО, то зараз вектор змістився. Порошенко все частіше говорить про те, що він президент, який допомагає побороти бідність, і саме завдяки його зусиллям цього року підвищуються мінімальні зарплати, пенсії, соцстандарти й буде надана підтримка малому та середньому бізнесу», – пояснив він.

Також Порошенко під час візитів до регіонів рапортує про відкриття та реконструкцію аеропортів, лікарень, шкіл, відремонтовані дороги й передає до військових частин нові та модернізовані одиниці техніки й озброєнь. Крім цього, президент робить заяви про те, що в Україні збудують завод із виготовлення палива для атомних елекстростанцій, з'явиться нова космічна програма, відновлюватиметься ракетний щит, а також про будівництво та модернізацію багатьох інфраструктурних об'єктів, уточнив експерт.

Технологія з підняттям пенсій, зарплат, надбавок і соцстандартів, а також відкриттям нових соціальних об'єктів стара, як світ, і до болю відома, але все ще дієва, про що, власне, й свідчить рейтинг президента, який не падає.

Із мінусів для команди президента політолог виділив той факт, що практично всі інші кандидати критикують і валять Порошенка, зокрема за допомогою своїх ЗМІ.

«В олігархічних колах України зараз утворюється свого роду консенсус навколо того, що допустити Порошенка на повторний термін не можна. Особливо другого терміну не хочуть допустити Фірташ і Коломойський, які ображені на Порошенка, та й є за що: за Порошенка вони втрачали активи і прибуток, а через кримінальні справи взагалі не можуть повернутися в Україну», – підкреслив він.

Також проблемним для Порошенка залишається факт використання ультраправих, які намагаються зривати мітинги президента в різних містах, вимагаючи посадити його нібито корупційне оточення, додав Мусієнко.

Лідер партії «Нацкорпус» зараз присутній на багатьох каналах олігархів, критично налаштованих до Порошенка. Навіть на «Інтері», проти діяльності якого раніше виступали багато ультраправих, вважаючи канал рупором російської пропаганди в Україні.

«Як бачимо, бажання не допустити на другий термін Порошенка об'єднує різних, часом навіть відверто маргінальних політиків між собою», – зазначив він.

За його словами, Порошенко поки з точки зору ведення виборчої кампанії все робить досить правильно, що залишає йому цілком нормальні шанси на вихід до другого туру виборів.

Юлія Тимошенко

Політолог констатував, незважаючи на те, що Тимошенко привселюдно говорить про те, що добилася рішення суду про зниження тарифів на газ, цей факт поки особливо на її рейтингу не відобразився. Але Тимошенко продовжує переконувати всіх, що тільки вона в силах знизити тарифи на газ і ЖКП, підняти пенсії та зарплати, наголосив фахівець.

На його думку, Тимошенко має певні проблеми в тому, що її рейтинг не дуже зростає й трохи застиг на місці.

Він не виключив, що саме тому в її команді придумали історію зі зняттям Сергія Тарути на її користь ще до першого туру голосування. Подейкують, що другим таким кандидатом стане екс-голова СБУ Наливайченко.

Тимошенко веде свою кампанію професійно. Але те, що вона зарано почала свою виборчу кампанію, ще з літа 2018 року, призводить до того, що на фініші вона починає видихатися, демонструючи відсутність ідей і новизни.

Програма «Новий курс», яку Тимошенко активно презентувала восени 2018 року вже багатьма забулася, відсутній креативний підхід і до ведення рекламної кампанії. Можливо, тому рейтинг особливо не зростає. Соціологи можуть просто не доїжджати до сіл і не проводити відповідних опитувань там, де в Тимошенко завжди високі рейтинги.

Втім, уточнив він, навіть якщо й так, то це може додати до 1%, не більше, адже є конкурент на цьому полі – Олег Ляшко, який дуже добре відбирає виборця в Тимошенко схожою риторикою та популістським заявами.

У плюс Тимошенко грає підтримка олігархів Коломойського, Пінчука та Фірташа, для яких вона виглядає більш прийнятною кандидатурою, ніж Порошенко, й точно зрозумілішою, ніж Зеленський. В ефірах каналів, що належать цим олігархам, Тимошенко дедалі частіше подають у позитивному світлі, а сама вона частий гість для різних інтерв'ю.

Кого українці бачили майбутнім президентом у 2016-2019 рокахЗеленський не відразу потрапив до рейтингів провідних соціологічних груп, а Тимошенко довгий час була лідером електоральних уподобань українців.

Експерт нагадав про викладену в мережу телефонну розмову Тимошенко й Коломойського, під час якої вона в дружній формі вітала олігарха з днем народження.

«Це не сенсація, але публічні висловлювання Коломойського, що саме Тимошенко була б хорошим президентом, як і інші факти, що підтверджують їх можливі зв'язки, можуть свідчити якщо не про симпатії, то про деякі можливі домовленості», – пояснив він.

Також, за його словами, в Тимошенко сформований, традиційно мобілізований електорат серед жителів маленьких міст і сіл, які точно дійдуть до виборчих дільниць і проголосують. Явка виборців завжди була одним з основних козирів Тимошенко.

Останній тиждень перед виборами характеризуватиметься активною агітаційною роботою кандидатів та їхніх штабів на місцях. Виборців буквально завалять рекламою та агітаційною продукцією, припустив політолог.

«Просяде в цьому плані лише штаб Зеленського, що, звичайно, не дуже послабить його рейтинг, але посилить конкурентів – Тимошенко та Порошенка, які можуть наростити свої рейтингові показники за рахунок залучення й фінального кидка масштабної мережі своїх агітаторів», – додав він.

На його думку, зливи якихось істотних компроматів в інформпростір залишаються малоймовірними, оскільки все, що можна було використовувати з чорного піару, вже й так задіяли.

«В останній передвиборчий тиждень три кандидати – Зеленський, Тимошенко та Порошенко – мають практично рівні шанси на вихід до другого туру, інтрига зберігається. При тому, якщо Тимошенко та Порошенко максимально активізуються, то не можна виключати ймовірності, що до другого туру вийдуть саме ці два кандидати без Зеленського, але це поки дуже малоймовірно», – резюмував Олександр Мусієнко.

«Слово і Діло» з'ясувало, як виконують обіцянки потенційні кандидати в президенти.

Скільки в Україні виборців та в яких регіонах найбільше тих, хто змінив місце голосування, дивіться за посиланням.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал
Загрузка...