Завершення роботи ОБСЄ на Донбасі: чи є користь від спостерігачів?

Читать на русском
Михайло Пашковспівдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова

У березні закінчується мандат, питання миротворців зависло в повітрі й невідомо коли зрушиться з місця. Якщо мандат ОБСЄ не буде продовжений, виникає вакуум невизначеності, нестабільності. Фактично, буде відсутній міжнародний контроль на території.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, оцінюючи присутність місії ОБСЄ на Донбасі, мандат якої закінчується 31 березня.

«Мандат ОБСЄ потрібно пролонгувати ще хоча б на рік. Ба більше, навіть якщо в перспективі буде можливість введення миротворчих сил, це зовсім не означає, що ОБСЄ немає сенсу перебувати на території», – зазначив Пашков.

«З іншого боку, в них дійсно немає управи на бойовиків, тому стоїть питання про розширення й узагалі зміну міжнародної місії на Донбасі», – додав експерт.

Він уточнив, що сама по собі місія ОБСЄ на Донбасі проблеми не вирішить, однак її користь і основне завдання в тому, що спостерігачі підраховують кількість пострілів і вибухів.

Місія ОБСЄ на Донбасі: чотири роки роботи, чи буде п'ятийМандат моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі закінчується 31 березня. І цього разу в Україні прогнозують проблеми з продовженням роботи місії.

«Такі звіти важливі для нас і всього світу. Місія ОБСЄ справді не є інструментом вирішення проблеми на Донбасі. Однак міжнародна присутність навіть у такому форматі нам потрібна, щоб хоч якимось чином представляти картину про постріли й стримувати постріли бойовиків, позначати міжнародну присутність там і фіксувати режим вогню», – пояснив фахівець.

На його переконання, саме для цих завдань потрібна місія ОБСЄ.

Однак абсолютно очевидно, що вона потребує трансформації, підкреслив він, зазначивши, що потрібно переформатувати міжнародну присутність на Донбасі загалом.

«Ідеться також і про миротворчі сили. Тому що самі по собі «блакитні каски» – не панацея й не ключове вирішення проблеми Донбасу. Миротворці мають займатися розведенням сил, демілітаризацією, а налагодженням мирного життя має займатися тимчасова адміністрація. Цивільний контингент не менш важливий, ніж військовий», – резюмував Михайло Пашков.

Детальніше про роботу спостерігачів – у нашому матеріалі «Місія ОБСЄ на Донбасі. Чотири роки роботи, чи буде п'ятий».


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал