З точки зору ринку, краще мати одну ціну. Але цінова реформа мусить проводитися паралельно з регуляторними реформами.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко, оцінюючи обґрунтування МВФ з приводу необхідності підвищення цін на газ для населення, щоб запобігти корупції та сприяти економії.
Цінова реформа
«Ми мусимо створити умови притоку капіталу для компаній. А дотепер підняття цін було просто джерелом підвищення добробуту «Укргазвидобування» та видобувних компаній. У них різко зросли статки», – зазначив Дяченко.
Він уточнив, що мусять бути механізми боротьби з падінням рівня життя населення, при тому, що це не дотації, тому що дотації як джерело ринкових реформ є неефективними.
«Підняли ціни на газ, значить, мають зайти додаткові трейдери з додатковим ресурсом. Розширили ринок, на перспективу диверсифікували джерела постачання, підвищили якість. І в досяжній перспективі, 5 років, ціни почали падати за рахунок насиченості ринку. Це схема роботи», – пояснив експерт.
За його словами, підвищення може бути лише початковим етапом залучення інвесторів.
«Потім уже інвестори масово заходять, працюють, насичують ринок, вкладають у виробництво, видобуток. Ринок насичується, а ціни взагалі починають падати», – констатував він.
Однак у нас цей етап реформ просто опускається й напряму піднімають ціни, продовжив фахівець.
«У підсумку в чиновників видобувної галузі просто зростають статки, а населення має проблеми», – наголосив Дяченко.
Економія ресурсу та зловживання
З точки зору економії ресурсу, підвищення цін на газ уже нічого не дасть, підкреслив він.
«Якби ціни не були високими, а ми робили їх високими, тоді так. А в нас змінюють із високих на дуже високі. Ціни вже достатньо високі, щоб стимулювати економію. Це однозначно», – додав енергетик.
«І для людей, і для підприємств існує стимул економити. Щоб економити, піднімати ціни далі точно не потрібно, тому тут у МВФ не зовсім правильна позиція», – акцентував фахівець.
Щодо зловживань та корупції, то, на його думку, це має місце.
«Там де є різниця цін, там є зловживання. Нещодавно були оприлюднені дані щодо «мертвих душ». Це одна зі схем і в цьому є правда», – зазначив він.
Єдина ціна газу
З точки зору ринкових реформ, дійсно потрібно вирівняти ціни для промисловості з населенням, уточнив енергетик.
«У розвинутих країнах населення платить узагалі на 15% більше за промисловість, оскільки промисловість – кращий споживач. З електроенергією те ж саме. Ціни потрібно вирівнювати, але це мусить супроводжуватися системними реформами із залученням інвестицій. Цього в нас немає. Поки ми маємо лише боротьбу з малим та середнім бізнесом», – пояснив експерт.
Він додав, що при цьому вирівняти ціни можна, не підвищивши їх для населення, а знизивши для промисловості.
«Питання не в єдиній ціні, а в тому, що єдина ціна – це лише частина реформ», – резюмував Сергій Дяченко.
Як відомо, в МВФ вважають, що різниця в цінах на газ на українському ринку є причиною корупції та неекономного споживання, тому їх необхідно підвищити.
Президент переконаний, що з МВФ вдасться домовитися.
Додамо, в 2017 році прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що ціни на природний газ для населення не зростатимуть.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»