Індекс сала. Як змінювалася ціна на продукт

Читать на русском

Якби гроші можна було вкладати в сало, то українці були б найбагатшими й найщасливішими на планеті. Аналітики «Слова і Діла» вирішили відстежити, як змінювалася ціна на сало з 2014 до 2018 року й скільки кілограмів «українського наркотику» можна було купити на мінімальну пенсію чотири роки тому й зараз.

У 2014 році кілограм сала можна було купити за 24 грн 15 коп. Минуло лише чотири роки, а така ціна здається вже зовсім нереальною. Все одно, як долар по 8 грн. Історичний мінімум вартості сала за останні чотири роки був зафіксований нашими аналітиками в червні 2014 року, коли за кілограм сала давали 23,88 грн. Відтоді воно лише зростало в ціні.

Якщо влітку 2014 року на мінімальну пенсію можна було купити майже 40 кг сала, то в 2018-му, незважаючи на те, що пенсія суттєво збільшилася, на неї можна дозволити собі вдвічі менше сала – лише 19 кг.

Занадто багато їмо. Хто з політиків обіцяв утримати ціни на продукти?У зв'язку з резонансною заявою міністра соцполітики Реви «Слово і Діло» вирішило розповісти, хто з політиків і наскільки успішно обіцяв українцям доступні ціни на продукти харчування.

З березня 2014 року до липня 2015 року мінімальна пенсія становила 949 грн і це були золоті часи для придбання сала. Хоча до літа 2015 року його вартість зросла до 34,80 грн, а сало стало менш доступним (замість кілограма можна було купити вже лише 694 г сала, або якщо не розмінюватися, а гульнути на всю пенсію, то виходило 27,3 кг).

Після того, як у вересні 2015 року мінімальну пенсію підняли до 1074 грн, купівельна спроможність пенсіонерів, всупереч очікуванням, зменшилася й сала можна було купити вже на 2 кг 200 г менше, ніж у червні 2015 року.

Протягом усього 2016 року шматок українського сала в купівельному кошику пенсіонера танув просто на очах. До кінця року, коли долар традиційно підскочив у ціні, сало стало трохи доступнішим, і до новорічного столу можна було купити вже 30,7 кг.

Але після Різдва, недовго порадівши черговому підвищенню мінімальної пенсії до 1247 грн, ніхто й не очікував, що 2017-й стане воістину чорним роком для купівлі сала. Влітку поголів'я свиней різко скоротилося після того, як у всій Україні відбувалися спалахи АЧС. Ціни на сало поповзли вгору й до вересня на мінімальну пенсію, яку знову підняли до 1312 грн, можна було купити лише 21,8 кг сала.

Чому ціни на продукти так цікавлять українцівУкраїнців більше цікавлять ціни на продукти через повільне зростання їхніх зарплат та доходів загалом.

Але всі рекорди за вартістю сало побило ближче до грудня, коли стало очевидно, що цей елітний продукт давно перейшов у розряд делікатесів. Ба більше, експерти забили тривогу: в Україні очікується дефіцит сала й, можливо, його доведеться завозити з Польщі. У грудні аналітики заявили, що сало порівняно з іншими продуктами максимально зросло в ціні за рік більш ніж на 70%.

За даними Держстату, в деяких регіонах, наприклад, у Києві, були зафіксовані випадки, коли за кг сала просили понад 101 грн, й воно вперше за всю історію спостережень перевищило за вартістю свинину.

У січні 2018 роки ситуація з дефіцитом сала нормалізувалася, однак на мінімальну пенсію, яка становить 1373 грн, можна купити лише 19 кг стратегічного продукту. А якщо порівняти з ціною 2014 року, то вийде, що через чотири роки ми можемо собі дозволити лише 334 г сала проти повноцінного кілограма в 2014 році.

Детальніше – на інфографіці.

«Слово і Діло» аналізувало, чи залежить зростання цін на продукти від подорожчання палива.

Також раніше ми писали, що в лютому 2018 року стрімко дорожчає борщовий набір.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал