Кредити від МВФ: за яких умов Україна припинить жити в борг

Читать на русском
Василь Юрчишин

Якщо ставити завдання, то вони мають бути реалістичними. Деякі політики люблять популізм, але коли міністри будують якісь плани, що мають вкрай слабку основу, в кращому разі це підриває довіру до влади.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, аналізуючи заяву голови Мінфіну Олександра Данилюка про те, що шоста програма з МВФ має бути повністю реалізована й стати останньою.

«Так, в Україні достатньо внутрішніх ресурсів. Навіть якщо подивитися на депозити в іноземній валюті, яку вивели громадяни в 2015-2016 роках, то там, за скромними підрахунками, виведено близько 20-25 мільярдів доларів», – зазначив Юрчишин.

Він припустив, що якщо вдасться хоча б частину цих ресурсів повернути в банківську систему, то це перекриє ті транші, які ми отримуємо від МВФ.

Співпраця з МВФ: як Фонд урізає підтримку УкраїниПісля чергової відмови Міжнародного валютного фонду розглядати питання надання траншу Україні уряду варто замислитися про причини такої поведінки кредиторів.

На його думку, рецепт, щоб такий варіант відбувся, простий і складний водночас.

«Потрібно, щоб уряд працював прогнозовано, податкова система була досить стійкою, були відсутні авантюрні рішення в банківському секторі, як це було попередні два роки. Корупція та реформи стали вже черговою фішкою для критики, але ось провести стимулюючу фіскальну політику, створити стабільні правила гри, провести приватизацію, сформувати інститути влади, які забезпечували б легітимність економічних рішень і мінімізацію політичного впливу, цілком під силу», – додав фахівець.

За його словами, якщо відбудуться такі зміни, то значна частина ресурсів може повернутися.

На думку економіста, таким чином, бізнес стане більш продуктивним, а позикових ресурсів буде потрібно набагато менше.

Питання в наступному: чи зможе Україна мати внутрішні стимули, які допомагали б ініціювати реформи.

«Хочемо ми чи ні, але зараз значна частина реформ ініціюється за активної рекомендації МВФ та інших інститутів. Чи зможемо ми обійтися без батога та пряника? Поки що це не вбачається можливим. Дуже часто система сама себе не може модифікувати», – уточнив він.

Однак, резюмуючи, фахівець наголосив, що це другий крок, а перший полягає в тому, щоб створити нормальне поле для бізнесу та економіки.

Докладніше про співпрацю України та МВФ – у матеріалі «Співпраця з МВФ. Як Фонд урізає підтримку України».

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ

та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»
Поділитися: