Кредитна залежність від МВФ: до чого призведе життя в борг? Оцінки експертів

Читать на русском
Тарас Загороднійполіттехнолог
Олександр Савченкоекономіст, фінансист

Кредитувати Україну МВФ не перестане, але українській стороні потрібно задуматися про те, щоб перестати брати кредити.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів політтехнолог Тарас Загородний, аналізуючи ймовірність отримання четвертого траншу та процес кредитування України МВФ.

«Потрібно припиняти брати кредити, тому що те, чого вимагає МВФ, – це вбивство будь-яких перспектив нашої економіки», – зазначив політтехнолог.

«Це перетворення нас на сировинний аграрний придаток із населенням 10 мільйонів, тому що інші 30 мільйонів просто не знайдуть себе, поїде працездатне населення й залишаться самі пенсіонери й чиновники», – аргументував він.

Кредити МВФ – не довгострокові, через 4-5 років їх потрібно повернути. За рахунок чого ми будемо їх повертати? Кредити, які нам дають, – це рефінансування тих боргів, яких ми вже набрали.

«Проблема в тому, що чиновникам абсолютно байдуже, що буде в країні. Від нас вимагають умов, кажуть усе продавати, дає поради Бальцерович, який так провів реформи в Польщі, що працездатне населення просто виїхало, й тепер уже їм потрібні ті ж українці, які працюватимуть у Польщі», – розмірковує експерт.

«Хіба це неоліберальні реформи?», – додав політтехнолог.

МВФ та Україна: історія співпраці з 1994 рокуСпівпраця з Міжнародним валютним фондом почалася практично на зорі незалежності України й включає шість етапів.

За його словами, в нас має бути своя виразна економічна політика, зрозумілі пріоритети – як ми розвиваємо економіку, як збільшити додаткову вартість в експорті, як підтримати експорт, має бути макророзвиток економіки, чітке її планування.

«Те, що ринок усе зробить, сам регулюється, – казки. Навіть країни Східної Європи вже це розуміють та дійшли до того, що їм потрібен національний капітал. Хотілося б, щоб ми зрозуміли це швидше», – проаналізував Тарас Загородний.

Економіст Олександр Савченко уточнив, що один-два транші МВФ для нас зараз є обов'язковими і їх потрібно брати, але потім бажано відмовитися від фінансового співробітництва та продовжити співпрацю з МВФ у сфері економічних реформ.

«Наш уряд і Нацбанк не можуть конвертувати ці кредити в економічне зростання. Вони їх конвертують у падіння. Це може зробити лише приватний сектор. Для цього їм потрібні прямі іноземні інвестиції. Але потрібно розуміти, що важливо вчасно відмовитися від кредитів», – проаналізував Савченко.

Відзначимо, нещодавно президент Петро Порошенко заявив, що Україна не буде жити лише траншами. За його словами, ця допомога потрібна для створення «фінансової подушки» для здійснення реформ.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...