Судовий процес із «Газпромом» у кращому разі завершиться за три-чотири роки.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, аналізуючи заяву про те, що «Нафтогаз» вимагає в Стокгольмі компенсацію за переплачені суми.
«Суд може врахувати, що від самого початку це був великий обсяг газу, який нам не був потрібен, оскільки в нас немає права його реекспортувати. Він врахує, що ми не могли продати його в Європу, тому що там закриті всі контракти й немає можливостей для ринку збуту. Врахує падіння промисловості, тому що ця ситуація від нас не залежить», – припускає Корольчук.
Навіть враховуючи всі фактори, суд не буде сприймати це як однозначний факт те, що ми взагалі мали припинити купувати газ та не виконувати договір.
«Суд щонайменше тричі пропонував домовитися. Це була рекомендація, в судах це нормальна практика. За таких умов просто подається клопотання, знімаються претензії, тому що досягнуто компромісу. Справу можна було вирішити», – розповів експерт.
В нашому випадку суд врахує об'єктивні речі з нашого боку, а необ'єктивні – просто зіграють не нашу користь.
«Може бути рішення не нашу користь. Або судовий процес, затягнуть у часі. Ще Яценюк заявив, що в 2014 році буде попереднє рішення суду, хоча у Стокгольма взагалі немає такого поняття й формулювання. Потім казали про 2015-й, 2016-й. У кращому разі судовий процес завершиться в 2017 році», – вважає він.
Але навіть у такому разі дія контракту не завершується. Суд ухвалить рішення й уже наступного дня і «Нафтогаз», і «Газпром» знову можуть прийти й пред'явити ті ж самі претензії, але вже за минулий рік.
«Важко спрогнозувати, на що вони розраховують. Мало віриться, що політичний момент зіграє ключову роль. Можливо, на те й розрахунок: програли – винен Кремль, тому що підкупив Стокгольмський арбітраж», – проаналізував ситуацію Юрій Корольчук.
Нагадаємо, «Нафтогаз» судиться з «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі за двома контрактами – щодо транзиту російського газу до ЄС через територію України та купівлі-продажу Україною російського газу.
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»