«Доступне житло»: популізм чиновників чи надія на інвесторів? – експерт

Читать на русском
Олег Приходькоексперт в сфері нерухомості

Очільник Мінрегіону Геннадій Зубко повідомив, що іноземні інвестиції допоможуть сформувати доступний ринок орендного житла, істотно скоротити або повністю ліквідувати квартирну чергу, а також впровадити доступне іпотечне кредитування.

Система народного контролю «Слово і Діло» вирішила поцікавитися у фахівців щодо заяви міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Експерт в сфері нерухомості Олег Приходько розповів про можливості формування «доступного житла» для українців за рахунок іноземних інвесторів.

«Щодо заяви пана Зубка стосовно того, що іноземні інвестиції допоможуть сформувати доступний ринок орендного житла, можна відзначити, що дане питання можливе тільки в комплексі з іншими частинами програми. Ринок оренди – це набагато більш тривалий термін окупності для бізнесу й термін повернення інвестицій як для інвестора. Тому дана частина можлива тільки в синергії з іншими складовими бізнес-процесу, про які говорить віце-прем'єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а саме – про впровадження доступного іпотечного кредитування», – аналізує фахівець.

За його словами, на даному етапі розвитку, а точніше стагнації первинного ринку нерухомості, доступні кредити дали б поштовх до розвитку не одному проекту на ринку. Іноземні позикові кошти, які спрямовувалися б на програму кредитування з міжнародними ставками обслуговування кредитів, з одного боку, підірвали б ринок, але з іншого – повністю зупинили б усі кредитні програми українських банків.

«У цій частині питання тільки в обсягах інвестицій від зарубіжних партнерів. На рахунок ліквідації квартирної черги – велике питання. Адже в чергах як правило ті, хто претендує на нього на безоплатній основі. Ті організації, наприклад МВС України, які поділяли вартості житла зі своїми співробітниками, згортають свої програми, адже в Бюджеті коштів для цього все менше і менше. А значить, логічним буде запитання: «З яких коштів погашатиметься зарубіжна інвестиція?», – аналізує Приходько.

Підсумовуючи, він зазначив, що Зубко апелює словосполученням «забезпечення населення доступним житлом». Доступним – значить таким, яке може придбати значна частина населення, що потребує його. Адже в даній ситуації варто чітко розмежувати і розуміти, що не всі бажаючі можуть перевести своє бажання з категорії «нездійсненна мрія про квартиру в зв'язку з її вартістю» в категорію «реальний попит і можливість покупки».

«Доступності неможливо досягти лише інвестуванням дешевих коштів. Невід'ємними складовими будуть: розмір житла, його собівартість і якісні показники», – резюмував гендиректор девелоперської компанії.

Нагадаємо, наприкінці березня Міністерство регіонального розвитку та будівництва спільно з китайською компанією CITIC Construction Co підписали меморандум про співпрацю, в рамках якого інвестори виділять Україні кредит у розмірі $ 15 млрд на розвиток вітчизняного будівельного ринку.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: