Призначення голови НБУ: чи забезпечить нове керівництво незалежність регулятора

Дмитро Купираполітолог

Верховна рада на засіданні в четвер, 16 липня, призначила новим головою Національного банку України Кирила Шевченка. Його кандидатуру підтримали 332 нардепи, проголосувавши за проєкт постанови №3857. Політичний аналітик Дмитро Купира в коментарі «Слово і діло» сказав, що Національний банк як регулятор не повинен керуватися забаганками влади при будь-якому керівництві та повинен запевнити міжнародних партнерів, що незалежність Національного банку буде забезпечена.

«Зараз президент і структура влади, яку ми маємо, намагаються диктувати і призначати керівництво Національного банку, яке буде їм підконтрольним. У результаті ризик незалежності Нацбанку зберігається. Співпраця МВФ з Україною внаслідок цього може змінюватися. Тільки після призначення будуть переговори. Ми побачимо, чи зможе нове керівництво переконати наших міжнародних партнерів, що здатне забезпечити взяту на себе відповідальність. Це вже питання з більшою кількістю невідомих, тому складно сказати. Це залежатиме від того, наскільки новопризначений голова Нацбанку зарекомендує себе перед партнерами», – сказав Купира.

Він підкреслив, що оцінити подальший розвиток співпраці із міжнародними партнерами можна буде після остаточного затвердження керівництва регулятора.

«Треба розуміти, що наші партнери зацікавлені в розвитку України, як через те, що вони хочуть гроші, які дають у кредит, так і через геополітичну ситуацію. Усе-таки партнери зацікавлені в сильній країні поряд із Росією, яка не буде створювати додаткові проблеми», – сказав експерт.

Політолог зазначив, що Національний банк повинен забезпечити тривалу фінансову стабільність у державі на противагу одномоментним політичним вигодам.

«Політикам часто конкретної миті потрібна конкретна облікова ставка, конкретний об’єм грошей. Нацбанк не повинен цим займатися та керуватися політичними інтересами. Він повинен нести довгострокову відповідальність, а політики дуже часто готові ігнорувати якісь зобов’язання», – підсумував Дмитро Купира.

Нагадаємо, колишній голова НБУ Яків Смолій подав у відставку 1 липня.

Він заявив, що таке рішення пов'язане із систематичним політичним тиском. 3 липня Верховна рада відправила Смолія у відставку. При цьому в Зеленського заявили, що на Смолія не чинилося політичного тиску.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО