«Котел» для росіян у Лимані: чим важливе місто на Донеччині та чим його втрата обернеться для рф

Читать на русском

Російські війська, зважаючи на все, потрапили в український котел у районі Лимана Донецької області. Що про це відомо і яке стратегічне значення має місто – у матеріалі Слово і діло.
Фото: 24 канал

Декілька тижнів тривають бої за окупований Лиман на Донеччині. Сьогодні стало відомо, що українські військові майже завершили оточення населеного пункту та фактично взяли у «котел» росіян. Повернення Лимана матиме стратегічне значення для України – він відкриває шлях ЗСУ на Сватове та Кремінну у Луганській області, а потім на Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Як зараз розвивається битва за Лиман і що про неї говорять експерти – у матеріалі «Слово і діло».

«Котел» у Лимані: що відомо

Повідомлення про те, що російські війська мають «проблеми» в районі Лиману з'явилися близько двох тижнів тому. 18 вересня в Інституті вивчення війни повідомили, що підрозділам рф там загрожує «котел»: ЗСУ розширювали свій контрнаступ на схід від річки Оскіл і на північ від річки Сіверський Донець, щоб оточити окупантів.

Учора аналітики заявили, що «котел» для російських військ уже неминучий. Українські війська просунулися на захід, північ і північний схід від Лиману та працюють над завершенням оточення окупантів.

А сьогодні з'явилася інформація про те, що ЗСУ, ймовірно, завершили оточення російського угрупування в районі Лимана та перерізали критичні наземні лінії зв'язку. І якщо окупанти не отримають підкріплення, то українські військові матимуть змогу звільнити місто.

За даними російських джерел, ЗСУ прорвали оборону росії в районі Ставок (10 км на північ від Лиману), а також перерізали дорогу Торське-Дробишеве, яка є останнім шляхом постачання та виїзду для росіян, які утримують лінію на захід від Лиману.

За словами російських військкорів, ситуація є «надзвичайно складною» для підрозділів БАРС-13 та 752-го мотострілецького полку 20-ї загальновійськової армії, які тримають оборону в районі Дробишево та в Лимані.

Журналіст Юрій Бутусов підтверджує, що українські військові загнали в «котел» головні сили 20-ї загальновійськової армії ЗС рф в районі Лиман-Ямпіль: за його словами, українці можуть помститися за Іловайськ у багаторазовому розмірі.

«Російське керівництво намагалося утримати за будь-яку ціну два важливі міста Донецької області – Лиман та Ямпіль. Причини очевидно політичні. Однак зупинити наступ ЗСУ росіянам не вдалося. Українські війська взяли під вогневий контроль останню трасу постачання оточених – Кремінна-Лиман. І тепер постачання російського угруповання перерізане. Останній раз у «котел» радянська/російська армія потрапляла у квітні 1945 року під час німецького контрудару під Бауценом», – написав він.

До речі, як заявив експерт Defense Express Іван Киричевський, в історії української армії ще не було епізодів взяття ворога в оточення та створення росіянам «котла» – це важлива психологічна перемога.

Чим важливим є Лиман і чим обернеться його втрата для росіян

Лиман є стратегічно важливим містом для подальшого контрнаступу ЗСУ на територію Луганської області.

«Цей населений пункт стратегічно відповідає за просування у напрямку Кремінної, Рубіжного, Сєвєродонецька. За рахунок використання Лимана ми зможемо здійснювати вогневий контроль дуже важливої логістичної артерії від Сватового до Кремінної, Рубіжного та Сєвєродонецька», – розповів військовий експерт Олександр Коваленко в інтерв'ю ТСН.

Ігаль Левін: «Ймовірність мобілізації в росії вважалася нижчою за ймовірність ядерного удару»Про російську мобілізацію, псевдореферендуми, ядерну зброю і західні танки – в інтерв'ю Слово і Діло з Ігалем Левіним

Військовий експерт Олег Жданов також підтверджує, що політичного значення Лиман не має, але впливає на ситуацію на оперативному напрямку. «Коли ми відступали, взяли Лиман, у нас одразу з'явилася загроза флангового удару та оточення наших військ. Ми змушені були відступати у цьому напрямі, виводити війська з-під удару, щоб вони не потрапили у «котел». Нині рівно протилежна ситуація. Якщо ми беремо Лиман, у нас відкривається оперативний простір на Сватове та Кремінну, від Кремінної ми заходимо в тил Сєвєродонецька, та Лисичанськ потрапляє в оточення. Це опорний пункт оборони російських військ у цьому оперативному напрямку», – сказав Жданов.

Коли Лиман впаде, російська армія втратить важливий залізничний вузол. Враховуючи, наскільки сильно росіяни покладаються на поїзди для повсякденних поставок, втрата Лимана дуже відчутна, пише аналітик Forbes.

Аналітики ISW вважають, що російське міністерство оборони не підготувалось до колапсу цієї ділянки на лінії фронту. Воно також не реагувало на втрати своєї армії в районі Лимана: це, плюс нещодавній успішний контрнаступ ЗСУ у Харківській області підриває моральний дух і «призводить до паніки» серед російських військ на східному напрямку.

Крім того, на їхню думку, подальші успіхи ЗСУ на Донбасі можуть вбити додаткові клини між російськими націоналістами та військовим керівництвом, а також між російськими військами та їх начальством.

Що в росії говорять про ситуацію навколо Лимана

Офіційно міністерство оборони рф не коментувало події в районі Лимана – «тривожними новинами» ділилися російські блогери.

В ОПУ розповіли, що саме визволення Лимана відкриє для ЗСУУкраїнські військові продовжують просування на лівий берег річки Оскол і прямують у бік Лимана.

Наприклад, блогер «Рибар» повідомляв, що «до півночі ЗСУ вдалося фактично замкнути Лиман в котел», і, якщо протягом доби міноборони росії «не вживе рішучих заходів», місто буде взято: «У цьому випадку загони БАРС, що перебувають у місті, підрозділи «народної міліції ЛНР» та 20-ї загальновійськової армії будуть повністю відрізані від основного угруповання».

Вдень проблеми в районі Лимана підтвердив ватажок «ДНР «Денис Пушилін. Щоправда, за його версією там не «котел», а «напівкільце». «Дорога від Сватового під нашим контролем, але періодично під обстрілом. Постійні групи ДРГ. Ямпіль та Дробишеве повною мірою нами не контролюються. Наші хлопці б'ються, резерви підтягуємо, повинні вистояти, але противник кинув серйозні сили. Дуже неприємні новини, але ми маємо дивитися тверезо на ситуацію та робити висновки зі своїх помилок», – написав Пушилін.

Бутусов повідомляє, що окупанти не втрачають надії вибратися з Лиману. За інформацією журналіста, російські підрозділи згортають позиції у місті, збирають весь наявний транспорт та формують колони для прориву через села Зарічне та Торське.

Відео ймовірного «тактичного перегрупування» російських військ на Лиманському напрямі опубліковано у соцмережах Сухопутних військ – на відео окупанти просто тікають.

Нагадаємо, за повідомленнями у соцмережах, Збройні сили України увійшли до населеного пункту Ямпіль Донецької області.

Олександра Худякова, спеціально для «Слово і діло»

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: