Від «спільної Олімпіади» до взаємних звинувачень: як змінювалися відносини України та Білорусі за часів Зеленського

Читать на русском

Відносини між Україною та Білоруссю значно погіршилися за останні два роки. Насамперед, це пов’язано з виборами президента сусідньої країни. «Слово і діло» вирішило згадати, з чого почалося загострення відносин між країнами та на якій вони стадії зараз.

Слово і діло проаналізувало, як змінювалися відносини між Україною та Білоруссю за час президентства Зеленського.
Як змінювались відносини між Україною та БілоруссюСлово і ділоЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

У жовтні 2019 року Олександр Лукашенко приїхав в Україну для зустрічі з президентом Володимиром Зеленським на II форумі регіонів у Житомирі. Тоді він зазначив, що Україна ніколи не мала проблем з Білоруссю і не матиме їх у майбутньому.

Також Лукашенко заявив, що Білорусь могла би провести разом з Україною Олімпійські ігри.

Однак уже через рік відносини між країнами почали погіршуватися. У липні 2020 року Мінськ вирішив передати в РФ затриманих «вагнерівців». Згодом Зеленський заявив, що операція щодо «вагнерівців» готувалася точно не в Україні і додав, що просив Лукашенко видати Україні бойовиків, проте той цього не зробив.

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, ЦВК оголосила про перемогу Олександра Лукашенка. Однак низка країн визнали вибори фальсифікованими, а Лукашенка – самопроголошеним президентом.

Тоді МЗС заявило, що Україна на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу.

У вересні 2020 року Україна офіційно приєдналася до країн, які не визнають Лукашенка легітимним президентом. Зеленський скасував свій запланований візит. Далі Україна заявила, що готова приєднатися до санкцій Європейського Союзу проти Білорусі.

Через кілька місяців, у січні 2021 року, Олександр Лукашенко заявив, що готовий відновити діалог з Україною. Водночас, наголосив, що економічне співробітництво між країнами продовжує розвиватися.

У травні Україна припинила авіасполучення з Білоруссю – у відповідь на інцидент із затриманням опозиціонера Романа Протасевича.

Через кілька днів Білорусь запровадила режим індивідуального ліцензування на імпорт низки українських товарів, але додала, що готова повернути режим вільної торгівлі, якщо Київ своєю чергою перегляне заходи щодо білоруських товарів.

У червні Лукашенко заявив, що напрацьовує з Росією питання про відкриття авіарейсів до тимчасово окупованої АР Крим. У відповідь Україна заявила про неминучі санкції. Також у Раді зареєстровано проєкт заяви про припинення дипломатичних відносин з Білоруссю.

На початку липня Лукашенко наказав закрити кордон з Україною нібито через надходження зброї з території України до Білорусі.

У серпні він назвав Україну загрозою, якої раніше не було, і звинуватив Київ у «антинародному курсі».

Через кілька днів Лукашенко звинуватив Зеленського у підготовці на території України бойовиків, яких перекидають до Білорусі. Президент України звинувачення відкинув.

Нагадаємо, після таких заяв Олександра Лукашенка, до МЗС України викликали тимчасового повіреного в справах Білорусі.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал