Ситуація з постачанням вакцини стала критичною не тільки для України, а й для світу загалом. Третя хвиля коронавірусу та поширення мутованих штамів змушує уряди країн, які виробляють вакцини, використовувати препарат для щеплення своїх громадян, а не продавати його за кордон. Це уповільнює глобальну боротьбу з пандемією та ставить під питання можливість повторної вакцинації одним і тим же препаратом. Наскільки безпечно та ефективно щепити людей різними вакцинами ‒ матеріал «Слово і діло».
Багаті країни уже закупили по декілька партій вакцин від різних виробників, а Британія та Китай навіть почали тестувати змішану вакцинацію. Поки одні стверджують, що такий метод прийнятний, бо базується на ідентичному принципі дії, інші навідріз відмовляються від таких експериментів.
Що з цього приводу каже Україна
У лютому МОЗ отримало 500 тис. доз вакцини від компанії AstraZeneca, а найближчим часом Максим Степанов обіцяє постачання препаратів від NovaVax, CoronaVac та Pfizer. Тому цілком ймовірно, що друга доза препарату для вже вакцинованих людей матиме іншу назву та країну-виробника.
В уряді кажуть, що вакцини AstraZeneca проти COVID-19, незалежно від країни виробництва, є взаємозамінними. Тому, якщо перше щеплення було зроблене індійською Covishield, то друге можна робити тим самим препаратом, виготовленим в інших країнах.
Якщо з цим все зрозуміло, то як бути, коли доведеться змішувати препарати різних компаній? Експерти наголошують, що вакцини різних типів не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини Covishield, не можна щепити другою дозою Pfizer-Biontech, бо це мРНК-вакцина чи CoronaVac/Sinovac, котра є інактивованою вакциною.
Головний санітарний лікар Віктор Ляшко також наголошував, що ревакцинацію можна робити тільки препаратом з тим принципом дії, який був у першої вакцини. Крім того, якщо особа після першої дози вакцини інфікувалася коронавірусом, то повторна вакцинація відтерміновується на шість місяців та проходитиме на 180-ий день з моменту першого уколу.
«Всі наявні вакцини захищають від британської і бразильської мутації вірусу, також є дослідження, які показують часткову ефективність проти більш агресивного південно-африканського штаму», ‒ зазначив Ляшко.
Нині Україна не може отримати нового постачання вакцини Covishield, бо через третю хвилю хвороби Індія призупинила експорт препарату. Паралельно уряд придбав 10 млн доз вакцини від коронавірусу компанії NovaVax і розраховує закупити ще 5 млн доз. Крім того, за програмою COVAX, нам мають виділити 1,117 млн доз вакцини Pfizer і до чотирьох мільйонів доз вакцини AstraZeneca.
Якщо вірити обіцянкам Максима Степанова, Україна ще укладе додатковий контракт на 15 млн доз вакцини.
«37 млн доз отримаємо протягом цього року, аби вакцинувати переважну більшість дорослого населення України», ‒ зазначив очільник МОЗ під час засідання уряду 31 березня.
Які країни змішують вакцини
Національна служба охорони здоровʼя Сполученого Королівства спільно з дослідниками Оксфордського університету ще у лютому розпочала експеримент з комбінування препаратів Pfizer та AstraZeneca.
Для цього 830 добровольців розділили на чотири групи: одні отримали дві дози AstraZeneca, інші ‒ дві дози Pfizer, треті ‒ спершу AstraZeneca, а потім Pfizer, четверті ‒ навпаки.
Експеримент триватиме 13 місяців, а науковці за зразками крові визначатимуть, яка методика виявилась найбільш ефективною.
Як науковці пояснюють доцільність експерименту
Думки щодо змішування вакцин різняться, але прибічники такої ідеї пояснюють, що вакцини на основі білка добре виробляють антитіла, а векторні краще тренують імунні клітини, тому вірусний вектор з подальшим білковим посиленням може спровокувати єдину потужну відповідь. Противники експерименту побоюються, що організм може заплутатись і замість вау-ефекту людина отримує нульовий захист.
У світі вже є тривалий досвід комбінування вакцин проти пневмонії, інфекції кровотоку, менінгіту та гострого отиту. Науковці підтвердили, що один тип вакцинації підвищує ефективність іншого. Однак така історія комбінування не може бути універсальною та повинна містити доказову базу.
Тим часом Міністерство охорони здоров'я розраховує робити від 5 до 7 млн щеплень від COVID-19 на місяць. Всього до кінця року вакцинацією хочуть охопити близько 70% населення України.
Нагадаємо, з 24 лютого в Україні триває вакцинація проти коронавірусу. Протягом 5 квітня щеплення зробили 12 856 людям. За весь час перше з двох щеплень отримали 304 678 людей і ще двоє завершили вакцинацію (отримали 2 дози).
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»