Нація пофігізму, що переміг. Колонка Леоніда Швеця

Читать на русском
Леонід Швецьполітичний оглядач

В Україну, нарешті, після вражаючих березневих снігопадів прийшла весна, і практично ніщо, в тому числі поведінка влади, не свідчить про те, що щодня від ковіду у нас помирає більше трьохсот людей.

З фронту повідомляють, що там сьогодні від обстрілу загинуло четверо наших хлопців. Четверо в день – це дуже велика і тривожна цифра. Чому вона сприймається важче, ніж 362 людини, про смерть яких від коронавірусу Міністерство охорони здоров'я повідомило напередодні, велика загадка. При цьому малоймовірно, що завтра на фронті будуть такі ж високі втрати, а ось від хвороби – гарантовано нові три сотні небіжчиків, адже ознак спаду не спостерігається і близько.

Ми і з війною якось за довгі роки звиклися, навчилися засовувати її кудись подалі, в сліпу пляму, а пандемія тут просто творить дива. Хоча всі так чи інакше стикалися з хворобою, у себе або у близьких, в офіційній статистиці 31 з гаком тисяча померлих, але ніякого занепаду в суспільній атмосфері в зв'язку з цим не відчувається. Ну, трохи сварять владу за ганебно провалену вакцинацію, але якось в черговому режимі, як Кличка за дороги і потворну забудову. При цьому знову вибрали, еге ж?

Карта вакцинації: ситуація в областях України на 26 березняВ Україні вже вакцинувалися від COVID-19 174 325 людей, за добу - 18 738 людей щеплено від COVID-19.

Вакцинація дійсно справляє гнітюче враження. На вчорашній день одну дозу дводозової вакцини отримали 174 тисячі 324 людини, 0,42% населення. Сказати, що решта відсотків сильно переживають із цього приводу, так ні. Хоча в середньому організація захисних щеплень оцінюється українцями як «жахлива», на 2,3 бала з п'яти (дані Соціологічної групи «Рейтинг»), тільки 37% лояльно ставляться до ідеї вакцинуватися. І навіть ті, хто не проти би, з великою недовірою ставляться до тієї вакцини, яка пропонується нашою владою. 46% взагалі думають, що підвищити імунітет можна краще чимось іншим. Не хочеться навіть уявляти, чим саме.

Але і в цілому великої віри вакцинам немає: 38% українців бачать у вакцинації спосіб заробити на людях і контролювати їх. Тут, що цікаво, конспірологічне ставлення до вакцини перетинається з таким же, але ще більш масовим сприйняттям самого коронавірусу: 71% наших співвітчизників переконані, що він був створений штучно, 40% бачать в цьому підступи якихось сил, які ставлять собі за мету зменшити населення планети.

Взагалі пандемія стала чудовим способом краще пізнати одне одного, якщо, звичайно, слово «чудовим» тут доречно. В середньому ми якось не дуже розумні, погано освічені та надзвичайно підозрілі. При цьому дуже легковажно ставимося до свого здоров'я, на здоров'я інших взагалі плювати, як і на їхню смерть, а за рідних і близьких, так, тривожимося, що ж ми, звірі якісь?

Ще одне відкриття: хоча ми незадоволені владою, що опинилася абсолютно неспроможною нас захистити, і навіть сваримо її за це, особливої образи саме обставини проваленої боротьби з пандемією не викликають. Які завгодно у нас трапляються протести, тільки не з цього приводу, який, на перший погляд, та й на всі наступні, гранично серйозний. Ніби існує якийсь негласний контракт: вони все провалюють, мабуть, через вроджену недолугість української влади, ми не дуже бережемося, очевидно, через вроджений пофігізм. Спостерігається деяка відповідність, якщо не сказати гармонія.

І навіть смерть не розлучає нас.

Леонід Швець, спеціально для «Слово і діло»

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал