Індексація пенсій: кому та на які суми збільшили виплати з 1 березня

Читать на русском
Мінімальний розмір підвищення пенсії з березня становить 100 гривень. Індексація не поширюється на держслужбовців, науковців та ще кілька категорій пенсіонерів.
Слово і діло

В Україні від 1 березня 2021 року проведено індексацію пенсій. Фінансування Пенсійний фонд розпочинає з 4 березня. «Слово і діло» розбиралося, кому підвищать виплати, скільки відсотків становить індексація та скільки це буде у грошах, і яким категоріям пенсіонерів не підвищать пенсії у березні.

У кого зростуть пенсії від 1 березня 2021 року

З 1 березня 2021 року, відповідно до постанови Кабміну від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», проведено індексацію пенсій.

Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 1,11.

Індексації підлягають пенсії:

  • за віком;

  • за вислугу років;

  • з інвалідності;

  • у зв’язку із втратою годувальника.

Перерахунок проводиться автоматично за матеріалами пенсійних справ і не потребує додаткових звернень громадян до Пенсійного фонду.

Наскільки проіндексують пенсію

Показник збільшення пенсій вирахуваний на рівні 11%. Показник враховує зростання цін за попередній рік та зростання середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески.

На випадок, якщо хтось хоче зрозуміти формулу, за якою вираховується відсоток індексації, Кабмін дав роз'яснення. 11% відповідають «50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (5%+17%) /2)».

Розмір пенсії підвищиться в середньому на 308 гривень. Мінімальний розмір підвищення встановлено на рівні 100 грн. Однак у кожному окремому випадку будуть свої показники, а отже й сума індексації.

Очікується, що підвищення пенсій стосуватиметься 8 мільйонів людей.

Підвищується також і мінімальна пенсійна виплата до рівня 2 200 грн особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків).

Кому не індексують пенсії

Згідно із чинним законодавством натепер пенсії не індексують таким категоріям:

  • держслужбовцям;

  • науковим працівникам;

  • помічникам нардепів;

  • тим, хто отримує спецпенсії або довічне утримання (судді, прокурори);

  • тим, кому виплату вперше призначили у 2019-2021 році.

Також не перераховуються пенсії, визначені в мінімальному розмірі.

Фінансування проіндексованих виплат Пенсійним фондом розпочинається з 4 березня. Виплачуватимуть пенсії шляхом зарахування на рахунки в банках або через «Укрпошту».

Раніше «Слово і діло» писало, як перевірити, чи сплачує роботодавець за вас страхові внески.

Також ми досліджували, у кого та коли протягом 2021 року зростатиме пенсія.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал