Видобування нафти і газу в Україні: як тривав процес укладання угод про розподіл продукції

Читать на русском

Більше двох років тому – 18 грудня 2018-го – уряд (ще на чолі з Володимиром Гройсманом) оголосив конкурси на пошук і видобування газу і нафти в Україні на умовах угоди про розподіл продукції. Україна після підписання угод розраховувала отримати інвестиції в галузь, нові робочі місця і частку від видобутих ресурсів. Тільки нещодавно частину цих договорів нарешті підписали. «Слово і діло» розібралося, в чому суть угоди про розподіл продукції (УРП) і як йшов процес підписання.

За умовами угоди про розподіл продукції держава (в нашому випадку Україна) надає інвестору право пошуку, розвідування та видобування корисних копалин (у нашому випадку нафти і газу) на певній території, а в обмін отримує частку від видобутої продукції. Інвестор зобов'язується на свій ризик і за власний рахунок виконати розвідування і видобування копалин, отримує право розпоряджатися видобутою продукцією і віддає частку державі.

У грудні 2018 року Кабмін оголосив конкурс на 12 ділянок в шести областях України (Полтавській, Харківській, Сумській, Чернігівській, Івано-Франківській та Львівській). За підсумками підписання УРП уряд розраховував залучити 60 млрд грн інвестицій. «За підсумками підписання 12 договорів про розподіл продукції на даних ділянках залучили не менш як 10 млрд грн на геологічне вивчення і не менш як 50 млрд грн у видобування. Приріст запасів вуглеводнів повинен скласти 110-120 млн тонн умовного палива, а видобуток через 2-3 роки має становити не менше 5-6 млн тонн умовного палива», – розповідав міністр енергетики Ігор Насалик.

Станом на травень 2019 року участь у конкурсі взяли 13 видобувних компаній (10 українських та 3 іноземні), які претендували на 9 ділянок. 1 липня комісія визначила 9 переможців на 9 ділянок, а 5 липня Кабмін їх затвердив:

  • ділянки Балаклійська та Іванківська – «Укргазвидобування» і Vermilion Ukraine Exploration B. V.

  • Берестянська і Бузівська – «Укргазвидобування»

  • Варвинська – Ukrainian Energy L. L. C

  • Зіньківська – Oil & Gas oversеas trading B. V. і ТОВ «Нафтогазексплуатація»

  • Русанівська – «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»

  • Софіївська – «Гео Альянс Партнерство» і Geo Allianсе Рartnership B. V.

  • Угнівська – ТОВ «Велл Ко».

Угоди мали намір підписати в липні минулого року, але термін відклали до кінця 2020-го – так запропонували інвестори.

31 грудня Кабмін підписав угоди про розподіл продукції з 7 компаніями, які претендували на ділянки Балаклійська, Берестянська, Бузівська, Іванківська, Софіївська, Угнівська і Зіньківська. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, угоди дадуть змогу залучити 12 млрд грн у видобування газу і збільшити обсяги.

Ще одну УРП підписали 13 січня, на ділянку Варвинська. Договір уклали на 50 років, на першому етапі розроблення ділянки компанія повинна інвестувати щонайменше 1 млрд грн.

Нагадаємо, «Слово і діло» розглянуло, як формується тариф на централізоване опалення і як працює ринок природного газу в Україні.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал