Вугільна справа: підозрюваній не обмежили строки на ознайомлення

Читать на русском
Антикорупційний суд розглянув клопотання детектива Національного бюро про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Вищий антикорупційний судфото: «Слово і діло»

Вищий антикорупційний суд не обмежив строки на ознайомлення з розслідуванням одній із підозрюваних у справі про заволодіння понад 51,17 млн грн трьох державних вугледобувних підприємств, так званій справі вугільного бізнесмена Віталія Кропачова.

Таке рішення 21 грудня ухвалив слідчий суддя ВАКС, повідомляє «Слово і діло».

Детектив у клопотанні вказував, що 11 серпня слідство у справі було завершено. Того ж дня адвокату та підозрюваній відкрили доступ до матеріалів слідства. Загальний обсяг матеріалів досудового розслідування становить 250 томів письмових томів кримінального провадження. Крім того матеріали містять близько 6 Тб цифрової інформації та 44 одиниці речових доказів.

За словами детектива, за цей час деякі з підозрюваних у повному обсязі ознайомилися із письмовими доказами. Водночас одна з підозрюваних ознайомилася лише з 12 томами, один із її адвокатів – з 29 томами, а інший захисник – не підтвердив фактів ознайомлення із матеріалами кримінального провадження. Тому детектив просив обмежити їх в строках.

Вивчивши клопотання, суддя відмовив. Він вказав, що ця справа достатньо об'ємна, а підозрювана проживає у Донецькій області і їй важко постійно приїздити до НАБУ. До того ж, суддя встановив, що підозрювана вже ознайомилася з 70 томами справи.

Раніше в цій справі НАБУ і САП повідомили про підозру спочатку двом особам – Дмитру Вацнеру та Олександру Дирді. Їх заарештував суд. Пізніше органи правопорядку запідозрили ще шістьох осіб.

Слідство встановило, що впродовж 2016-2018 років група осіб організувала схему, в результаті якої фактично встановила контроль за державними закупівлями трьох ДП «Селидіввугілля», «Мирноградвугілля» та «Шахтоуправління Південнодонбаське №1». Йдеться про весь ланцюг – від моніторингу потреб держпідприємств у закупівлях, формування умов тендерів, комунікації з потенційними постачальниками до визначення очікуваної вартості закупівлі, переможця тендерів та контролю за розрахунками з ним.

У 69 закупівлях зазначених вугледобувних підприємств, які досліджували НАБУ та САП і в яких встановили факти порушення законодавства, договори на постачання отримувала одна компанія – ТОВ «Доненергоекспорт». При цьому йшлося про постачання найрізноманітніших позицій: паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельна продукція для шахт. Однак, фактично ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектору. Ті, своєю чергою через навмисно створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів напряму співпрацювати з держпідприємствами.

За даними «Слово і Діло», технічними учасниками тендерів, в яких перемагало ТОВ «Доненергоекспорт», були компанії «Тріалтрейд» і «Універсал Інвест-Строй». Вказані компанії нібито пов'язані з бізнесменом Кропачовим. Детективи встановили, що фірми «Доненергоекспорт» і «Тріалтрейд» використовували одну й ту саму IP-адресу під час подачі податкових декларацій. Більш того, частина отриманих від держпідприємств коштів було перераховано «Тріалтрейд» на рахунок компанії «ВБ Нерухомість», підписантом якої є дочка Кропачова Юлія. Крім того, засновником «ВБ Нерухомість» є фірма самого бізнесмена «Укрдонінвест».

Упродовж майже трьох років ці три державні підприємства, виконуючи вказівки організаторів схеми, закупили за завищеними цінами різноманітне обладнання, запасні, витратні матеріали та інші товари, іноді навіть без нагальної потреби, на загальну суму майже 174,5 млн грн, незаконно переплативши понад 51,17 млн грн.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал
Загрузка...