Коли запрацює Експортно-кредитне агентство: історія створення

Читать на русском

В уряді неодноразово анонсували запуск Експортно-кредитного агентства, яке має займатися страхуванням ризиків українських експортерів. Йшлося й про липень 2020 року, згодом терміни запуску агентства відсунулися на кінець року. «Слово і діло» відстежило історію створення агентства.

Ще наприкінці 2016 року Верховна рада ухвалила закон про створення Експортно-кредитного агентства (ПрАТ «ЕКА»), а через рік було закладено 200 млн грн на формування статутного капіталу агенства з бюджету 2018 року.

Агентство має захищати українських експортерів від ризику неплатежів та фінансових втрат, пов’язаних з виконанням зовнішньоекономічних договорів (контрактів), шляхом страхування, перестрахування та гарантування.

Передбачається, що ЕКА впровадуватиме сучасні фінансові технології у зовнішній торгівлі, брати участь у виконанні програм часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами та співпрацювати з міжнародними фінансовими організаціями, в тому числі для акумуляції міжнародної фінансової допомоги, для забезпечення зростання експорту та національної економіки.

Товариство є уповноваженим Кабінетом Міністрів на виконання функцій, забезпечення фінансових зобов’язань та здійснення прав, що випливають з двосторонніх угод України про сприяння та взаємний захист інвестицій, а також багатосторонніх міжнародно-правових актів України.

Формальності були завершені у лютому 2018 року, коли Кабмін ухвалив постанову про створення ПрАТ «ЕКА». Тоді запровадили установчі документи товариства (статут, положення про наглядову раду, про правління, про ревізійну комісію, порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду члена наглядової ради).

Юридичну особу ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» зареєстровано у листопаді 2018 року. Також було сформовано статутний капітал у сумі 200 млн гривень та здійснювалися заходи для приватного розміщення першого випуску акцій ЕКА.

У поточному році в уряді заявляли про запуск агентства в липні, потім – до кінця року. «Агентство формально створено, але через фінансові аспекти та юридичні процедури ще не запрацювало де-факто. Це – серйозний та перспективний фінансовий інструмент підтримки наших експортерів за кордоном. Ситуація з карантином дещо загальмувала цей процес, але ми сподіваємось, і в урядових планах є, що принаймні до кінця цього року цей фінансовий інструмент запрацює», – заявив директор департаменту економічної дипломатії Міністерства закордонних справ Володимир Хоманець.

Раніше «Слово і діло» писало, що в Мінекономіки повідомили про сповільнення падіння ВВП до 5,8%. Деякі галузі навіть показали зростання, зазначається в Огляді економічної активності з січня по серпень 2020 року на сайті міністерства.

Також ми досліджували, скільки іноземних інвестицій надійшло до України у 2020 році.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал