АРМА передало в управління акції компанії, якими володів «Газпром»

Читать на русском
Нацагентство вперше у своїй практиці реалізувало передачу в управління арештованих цінних паперів у межах справи НАБУ і САП.
Нацагентство з розшуку та менеджменту активів

Національне агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) передала в управління акції компанії «Газтранзит» (раніше ними володіла російська компанія «Газпром»), які заарештували у межах розслідування Національне антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури за фактом продажу цих цінних паперів за імовірно заниженою вартістю.

Про це повідомляє пресслужба Нацагентства.

«Вперше у своїй практиці АРМА успішно реалізовано кейс з передачі в управління арештованих цінних паперів – пакету акцій ПрАТ «Газтранзит». Головною відмінністю акцій від інших видів активів є їх існування в бездокументарній формі: акція – це обліковий запис на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку. Це зумовлює низку особливостей процедури прийняття та передачі таких активів в управління, в той час як досвід подібних операцій фактично відсутній в Україні», – інформують в АРМА.

До того ж, як зазначають у відомстві, під час спроби реалізувати вказану передачу в управління акцій компанії «Газтранзит» вони зіштовхнулось зі значним опором та протидією зі сторони власника і пов’язаних з ним осіб, які своїми діями намагались завадити законній діяльності АРМА.

«В підсумку, завдяки злагодженим діям АРМА, НАБУ та САП арештовані акції передано обраному за результатами конкурсного відбору управителю АТ «Укртрансгаз», яке отримало право управляти арештованими акціями, про що внесено відповідні зміни до системи депозитарного обліку цінних паперів», – наголосили в Нацагентстві.

Раніше ВАКС наклав арешт на 40,2174% акцій «Газтранзиту» і передав їх в управління АРМА у межах розслідування НАБУ і САП. Як встановило слідство, Антимонопольний комітет України наклав на «Газпром» штраф у розмірі, що перевищує 85,9 млрд грн, за зловживання монопольним становищем на ринку послуг з транзиту природного газу магістральними трубопроводами територією України.

У зв'язку з несплатою штрафу майно вказаної компанії на території України було арештовано, а саме: 16 650 простих іменних акцій компанії «Газтранзит». У межах виконавчого провадження було проведено оцінку акцій, яка становила понад 630 млн грн.

За пів року було проведено ще одну оцінку акцій, але їхня оціночна вартість різко знизилась до 40 млн грн, хоча щорічний нерозподілений прибуток вказаної компанії перевершував 100 млн грн.

Незважаючи на вищевикладене, за результатом аукціону зазначений актив був проданий закритому недиверсифікованому венчурному корпоративному інвестиційному фонду «Голдмен» за 41 млн грн. Тобто знижка становила 93%, а держава недоотримала приблизно 600 млн грн доходу.

Фонд «Голдмен» зберігає акції «Газтранзиту» на рахунку в депозитарній установі ТОВ «Ай Пі Сек'юрітіз». Кінцевим бенефіціаром установи є колишній народний депутат Андрій Журжій, про що він вказував у декларації. Він же у 2018 році був власником фонду «Голдмен» через компанію з управління активами «Інвестиційні партнери», яка задекларована. Зараз його кінцевими бенефіціарами є громадяни України Олексій Петі та Андрій Нестеренко.

За версією слідства, до вказаного продажу акцій за заниженою вартістю можуть бути причетні службові особи Міністерства юстиції України та представники приватних юридичних осіб. Попередньо справу кваліфікували за частиною 2 статті 364 ККУ (зловживання службовим становищем). На думку детективів, службовці Міні'юсту спільно з представниками приватних юросіб, використовуючи службове становище, реалізували 40,2174% акцій «Газтранзиту» шляхом укладання договору купівлі-продажу на аукціоні, що проводився АТ «Фондова біржа ПФТС» за заниженою ціною. Ці акції були арештовані в межах виконавчого провадження з виконання наказу Господарського суду міста Києва. Їх продаж за заниженою вартістю призвів до тяжких наслідків у вигляді недоотримання Держбюджетом коштів, а саме: майже 600 млн грн.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал