Запит на «посадки»: швидкий суд чи таки справедливість?

Читать на русском
Катерина Сікорасуддя-спікер ВАКС

Судді Вищого антикорупційного суду вже неодноразово висловлювалися з приводу терміну «посадки». Дозволю собі коротко нагадати читачам, що позбавлення волі на певний строк є лише одним із дванадцяти видів покарань, які можуть бути застосовані до осіб, визнаних винними у вчиненні злочину.

На момент написання цієї колонки Вищому антикорупційному суду підсудні 25 складів злочинів, передбачених відповідними статтями Особливої частини Кримінального кодексу України. Санкції цих статей, окрім покарання у вигляді позбавлення волі, передбачають покарання у вигляді штрафу, арешту, громадських робіт, виправних робіт, обмеження волі, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Тобто ці види покарань можуть застосовуватись судом альтернативно в межах санкції відповідної статті Кримінального кодексу України та з урахуванням відомостей, які характеризують особу обвинуваченого. Тому думка про те, що за вчинення корупційних злочинів може бути застосовано лише покарання у вигляді позбавлення волі, є хибною й суперечить чинному законодавству України.

Водночас судді ВАКС не перебувають у вакуумі, тому нам зрозумілі суспільні очікування. Але як фахові юристи ми звертаємо увагу на необхідність застосування вірної термінології та проводимо роз’яснювальну роботу для того, щоб суспільний запит на справедливість корелювався з чинним законодавством і повноваженнями судових органів.

Весна прийшла: 9 резонансних справ першого року ЗеленськогоДев’ять резонансних кримінальних проваджень порушили правоохоронці під час першого року президентства Зеленського. Антикорупційний суд намагається розглядати всі, проте не може безперервно їх слухати.

Вид і міру покарання визначає виключно суд, тому досить дивним здається твердження деяких громадських діячів, засобів масової інформації та політиків про те, що у справах топкорупціонерів очікуються гучні «посадки».

Відповідно до Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Поділ державної влади на практиці забезпечується дієвою системою стримувань і противаг, яка гарантує здійснення органами законодавчої, виконавчої і судової гілок влади своїх повноважень виключно відповідно до Конституції та законів України. Наш Основний закон та закон України «Про судоустрій і статус суддів» містить ефективні запобіжники, які дозволяють здійснювати правосуддя незалежними і безсторонніми судами на засадах верховенства права.

Слід визнати, що існують прикрі приклади втручання інших гілок влади у здійсненні судової влади, але це тема зовсім для іншої публікації.

Отже, судді ВАКС докладають всіх зусиль для справедливого й неупередженого розгляду кримінальних справ та у своїй діяльності є залежними виключно від чинного кримінального матеріального і процесуального законодавства України.

Водночас підбурювання суспільства до ненависті та нетерпимості, образ та приниження, висміювання та зверхнього ставлення до осіб, які обвинувачуються у вчиненні корупційних злочинів, виходить за межі системи стримувань і противаг, а також здорового глузду та адекватної поведінки в цивілізованому суспільстві.

Катерина Сікора, спеціально для «Слово і діло»

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: