Новий опалювальний сезон: з якими викликами зіткнеться Україна

Читать на русском
Володимир Омельченкодиректор енергетичних програм
Михайло Гончарексперт з питань енергетики

Запаси природного газу в українських підземних сховищах газу (ПСГ) станом на 19 жовтня перевищують цільовий показник в 21 млрд куб. м. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що в країні достатня кількість вугілля на складах, газу – в сховищах, а вся необхідна інфраструктура в придатному для експлуатації стані. 22 жовтня опалювальний сезон почався вже в 12 областях України.

«Слово і Діло» дізналося у експертів, чи дійсно країна в повній готовності та з чим можуть виникнути проблеми.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зауважив, що уряду не варто розслаблятися.

Він вказав, що, по-перше, запаси вугілля не такі вже й високі, щоб «спочивати на лаврах». Є ризик можливого дефіциту вугілля.

По-друге, ще один ризик стосується контракту з РФ щодо транспортування газу територією України, акцентував експерт.

«По-третє, є ризик підвищення тарифів на природний газ та теплову енергію. Можливе збільшення заборгованості та криза неплатежів, що може призвести до перебоїв і відключень», – зазначив Омельченко.

Фахівець підкреслив, що ринок електроенергії в Україні не стабілізувався, нова модель ще не працює так, як потрібно.

«Потрібно завершити реформу ГТС до кінця року. Анбандлінг – це основний елемент створення незалежного оператора ГТС згідно з європейськими нормами», – наголосив експерт.

Початок опалювального сезону в Україні в 2014-2018 рокахОпалювальний сезон в Україні стартує найчастіше на початку жовтня. На підключення всіх об'єктів в країні йде близько місяця.

Крім того, потрібно, щоб національний регулятор – НКРЕКП – працював за європейськими правилами, а не в ручному режимі, уточнив він.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

«Поки немає причин демонструвати особливий оптимізм. Невирішених проблем – купа», – відзначив Омельченко.

Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар висловив побоювання з приводу того, що незважаючи на хороші запаси газу, можуть виникнути проблеми в енергетиці.

«Є об'єктивні речі. З 1 липня Україна перейшла на нову модель функціонування енергоринку. Цей перехід не був організований до кінця, тому труднощі неминучі», – констатував Гончар.

Крім того, він вказав, що нова влада хоче сісти на потоки і переформатувати ринок електроенергії та вугілля під себе.

«Це породжує конфлікт інтересів, який намагаються вирішити за рахунок стороннього гравця – Росії. У цьому найбільша небезпека», – позначив енергетик.

Він пояснив, що ставка нової влади на те, що електроенергію візьмуть за імпортом в разі виникнення проблем з електроенергією і віялових відключень споживачів.

«Так званою поправкою Геруса знято всі обмеження на імпорт електроенергії. Це подається так, що імпортувати будуть з Європи, але це обман. Імпорт буде з Росії, яка не втратить можливості висунути свої умови, як було в 2014-2015 роках, коли ми імпортували електроенергію», – роз'яснив Михайло Гончар.

«Слово і Діло» подивилося, коли в 2014-2019 роках всі об'єкти в Україні були з теплом.

Відзначимо, за всю виборчу кампанію у Зеленського не було обіцянок про зниження тарифів.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: