Нацбанк пояснив причини зниження інфляції

Читать на русском
Незважаючи на уповільнення темпів зростання цін, інфляція в 2018 році перевищила прогноз центробанку.

За підсумками 2018 року інфляція перевищила прогноз через зростання адміністративно регульованих цін і тарифів, а також через зростання виробничих витрат на тлі підвищення зарплат.

Як пише «Слово і Діло», про це повідомляє прес-служба Нацбанку в п'ятницю, 11 січня.

Що впливатиме на інфляцію в 2019 році?Кабінет міністрів прогнозує, що рівень інфляції в 2019 році становитиме не більш ніж 10 відсотків. Більше про фактори впливу знають експерти.

«Споживча інфляція сповільнилася з 13,7% в 2017 році до 9,8% в 2018 році, за даними Держстату. Це свідчить про розворот тренду зростання інфляції, що спостерігався в 2017 році, та ослаблення фундаментального інфляційного тиску на українську економіку. Це сталося перш за все завдяки жорсткій монетарній політиці Національного банку», – йдеться в повідомленні.

Разом із тим, незважаючи на очікуване зниження, за підсумками року інфляція очікувано перевищила мету НБУ 6% ± 2 п. п. на кінець 2018 року.

«Розгорнути тренд зростання інфляції й знизити інфляцію до однозначного рівня за підсумками року вперше за п'ять років допомогла насамперед жорстка монетарна політика Національного банку. Поступове підвищення облікової ставки почалося з жовтня 2017 року з урахуванням посилення інфляційних ризиків. Протягом минулого року для зниження інфляції в цільових орієнтирів у середньостроковій перспективі правління Національного банку чотири рази підвищувало облікову ставку – на 3,5 пункти до поточних 18% річних. Це зумовило підвищення процентних ставок і, відповідно, надавало стимули для збільшення заощаджень. Крім того, це призвело до зміцнення курсу гривні до валют країн-основних торгових партнерів України», – додали в прес-службі.

Також уповільнення інфляції відбувалося завдяки сприятливій ціновій кон'юнктурі для українського експорту на зовнішніх ринках у першій половині року й рекордному врожаю зернових у другому півріччі, які підтримували високу пропозицію валюти на міжбанківському валютному ринку, а також створювали умови для зміцнення курсу гривні.

Розширення внутрішньої пропозиції окремих продуктів харчування завдяки високому врожаю фруктів та олійних, збільшення виробництва продукції птахівництва, а також зниження світових цін на продукти харчування було додатковими факторами.

Водночас інфляція за підсумками року відхилилася від цілі головним чином через дії факторів, на які монетарна політика має обмежений вплив. Ідеться в першу чергу про підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, зростання виробничих витрат під впливом підвищення заробітних плат, підвищення світових цін на нафту протягом більшої частини року, а також звуження пропозиції овочів борщового набору через несприятливі погодні умови.

Важливим драйвером інфляції також був споживчий попит, який зростав завдяки підвищенню зарплат. У січні-листопаді 2018 реальні зарплати були на 12,8% вищі порівняно з аналогічним періодом 2017 року, зазначають в НБУ.

Також протягом більшої частини року вагомими факторами, які впливали на економічні настрої, були невизначеність щодо відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом і високі зовнішні ризики.

Нацбанк і надалі спрямовуватиме свою політику на уповільнення зростання цін і досягнення середньострокової мети щодо інфляції в 5% ± 1 п. п.

Раніше Держстат повідомив, що за підсумками 2018 року інфляція в Україні зросла на 9,8%. Таким чином, інфляція торік виявилася найнижчою за останні п'ять років: в 2013 році – 0,5%, 2014 – 24,9%, 2015 – 43,3%, 2016 – 12,4%, 2017 – 13,7%.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: