Нафта показала рекордне обвалення ціни за 2 роки. Чи вдарить це по українцях?

Читать на русском
Андрій Герусексперт в енергетичній сфері

Зниження ціни нафти для України навіть вигідне, тому що енергоресурси більшою мірою ми імпортуємо.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт з енергетичних питань Андрій Герус, оцінюючи обвал цін на нафту, який став рекордним із літа 2016 року.

«Нафту й газ Україна імпортує, тому поки що зниження цін навіть вигідне. Для нас це поки непогано, а ось негативом обвал цін на нафту буде тоді, коли нафта потягне за собою всі сировинні ринки. Зокрема, якщо ціни на сталь та руду також підуть донизу. Якщо нафта падатиме, але ціна на сталь та руду втримається на сьогоднішньому рівні, наслідків не буде», – зазначив Герус.

Ризик, звичайно, існує, тому що часто сировинні ринки входять у певну кореляцію, уточнив експерт.

За його словами, якщо сировинні ринки падають, то вони падають усі.

Фахівець нагадав, що така ситуація була в 2008 році, коли падало все – нафта рази в чотири, ціни на сталь.

Як змінювалася ціна бензину за роки незалежності?«Слово і Діло» продовжує цикл публікацій про те, як змінювалися ціни на товари і послуги в Україні за часи незалежності щодо середньої зарплати в країні. Сьогодні оглянемо ціни на бензин.

«Тому для нас може бути ситуація, як позитивна, так і не дуже. Якщо обвал нафти потягне падіння сталі та руди, то для України це означатиме зменшення експортних, валютних надходжень. Це спричинить вплив на курс гривні до долара, тобто курс може змінитися. При цьому може бути вплив на ВВП. Якщо ціни на наших експортних ринках знижуються, то зростання ВВП уповільнюється. А зростання ВВП у нас і так невелике, близько 2,5%», –пояснив Герус.

Однак чи станеться це, поки сказати складно, додав експерт.

При цьому щодо цін на пальне в Україні через обвал нафти не варто робити різких прогнозів, адже на сьогодні нафта займає менш ніж 50% у кінцевій ціні нафтопродукту, акцентував він.

«У кінцевій ціні нафтопродукту найбільшу частку, близько 40%, становлять податки. Це ПДВ та акциз. Акциз зафіксований в євро. Це також має значення. Якщо гривня укріплюється, то ціна одна, якщо девальвує – інша. Тому оскільки нафта займає менш ніж половину, якщо вона знизилася на 6% за умови незмінності всіх інших факторів, це може бути зниження менш ніж на 3%», – підкреслив енергетик.

Він уточнив, якщо включаться інші фактори, наприклад, гривня девальвує або буде сезонний стрибок попиту, локальний дефіцит, то це змінить картину.

«На сьогодні в тих обставинах, що є, ціна нафти ні на що не впливатиме», – резюмував Андрій Герус.

Додамо, після різкого падіння нафта коштувала 74 долари за барель.

Також «Слово і Діло» повідомляло, чи чекати українцям стрибка цін на бензин влітку.

Як змінювалася в Україні ціна бензину за роки незалежності – в матеріалі за посиланням.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал