Чому в Україні не кредитують бізнес?

Читать на русском
Євген Невмержицькийекономічний експерт

Україна в плані розмірів свого бюджету є досить невеликою країною, але свій потенціал ми не використовуємо.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів Євген Невмержицький, оцінюючи політику НБУ та заяву про те, що зниження облікової ставки цього року є малоймовірним.

«Те, що країна не використовує свій потенціал, є політикою Нацбанку та держави загалом. Облікова ставка на рівні 17% – це, образно кажучи, гачок бідності. Відсоткова ставка в країні має бути низькою», – зазначив Невмержицький.

Зокрема, йдеться про те, що доступ до кредитів має бути простим, так працюють у всіх розвинених країнах, додав він.

«Коли ставка досягає від'ємного значення, це означає, що є надлишок коштів у країні, їх нікуди вкладати, й Нацбанк готовий платити комерційним банкам за те, що вони беруть гроші й вкладають. У підсумку завдяки стабільності капітал воліє перебувати в таких країнах, як Швейцарія», – пояснив економіст.

Він навів приклад, що в Китаї рівень облікової ставки близько 2,5%, це в них вважається дуже жорсткою монетарною політикою, а в нас – 17%.

Це ознака бідності й політика, яка шкодить економічній безпеці нашої держави, підкреслив експерт.

Володимир ГройсманПрем'єр-міністр України
Гройсман зобов'язаний запровадити механізми страхування ризиків інвесторівСказано 14 квітня 2016 р.Статус обіцянки: Не виконано

«Чому НБУ так робить, незрозуміло, але це зашморг для нашої економіки. Тому що банкам, навіть якщо вони мають кошти для кредитування економіки, невигідно кредитувати бізнес, а кредитування бізнесу – це нормальне існування економіки», – уточнив фахівець.

Але бізнес кредитувати в нас не хочуть. Краще купувати ОБВГЗ або тримати гроші в банку й отримувати свої відсотки, акцентував він.

«У нас штучно створені умови, які гальмують розвиток економіки», – резюмував Євген Невмержицький.

Як повідомили в НБУ, регулятор не має наміру пом'якшувати монетарну політику без відчутного зниження інфляції.

Додамо, програма діяльності Кабміну зобов'язує Володимира Гройсмана запровадити механізми страхування ризиків інвесторів, у тому числі іноземних.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.