Наразі більше схоже на те, що президент і його команда роблять вигляд, що всеосяжно переймаються долею Донбасу. Керівництво, включаючи свій вплив на Європу, закликає піднятися міста й села для відновлення регіону.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів експерт із питань державної безпеки Василь Вовк, оцінюючи ініціативу президента з приводу того, щоб кожна країна ЄС взяла під опіку одне з міст Донбасу для відновлення регіону.
«Це нагадує, як свого часу за Радянського Союзу були міста-побратими: Київ – побратим Варшави, Вінниця – польського міста Кельце. Ці міста-побратими один одному нібито допомагали, хоча насправді вся допомога обмежувалася проведенням концертів, виставок, взаємними відвідинами та обміном досвідом», – зазначив Вовк.
За його словами, Донбас слід відновлювати абсолютно весь, але для початку мають припинитись бойові дії, окуповані РФ території мають бути звільнені, проведені всі належні заходи та встановлена офіційна українська влада.
«Лише потім можна підключати США, Європу, Австралію, наприклад, яка зможе допомогти у відновленні Донбасу, й залучати інші країни», – додав експерт.
Він уточнив, що міста не ухвалюють таких рішень, їх ухвалюють уряд і керівництво країни, що ще раз говорить про те, що цей меседж призначений радше для самопіару.
«Насправді, долею Донбасу переймається той, хто має дорожню карту щодо звільнення територій і план виграшу війни з РФ, встановлення наших прикордонників на кордоні. Чи маємо ми бодай щось? Адже лише після цього можна говорити про відновлення», – пояснив Вовк.
«Образно кажучи, коли горить хата, сарай не ремонтують. Це гарно відображає нинішні ініціативи», – підкреслив він.
Крім того, кошти, які вже зараз виділяються на відновлення Донбасу, не завжди йдуть за призначенням, нагадав експерт.
«Були виділені гроші на ремонти доріг, відновлення аеродромів, будівництво водо- та енергокомунікацій, але вони розкрадаються ще на підході до Донбасу. Ситуація приблизно така: давайте нам кошти, бо нам не вистачає своїх для розкрадання», – наголосив фахівець.
Тому в цьому питанні потрібна система, що дозволить побачити, що ці кошти прозоро використовуються й дійсно відбувається відновлення інфраструктури на Донбасі, констатував він.
«Європа на це посміхається в кулачок. Всі, хто розбирається в справах фінансування, тим більше з-за кордону, розуміють, що це наразі суто медійна річ. Яке відновлення? Можливо, завтра РФ почне повномасштабні бої. Чи ми показали карту звільнення територій?», – резюмував Василь Вовк.
За даними «Слова і Діла», Петро Порошенко 22 червня 2014 року пообіцяв відновити зруйновані під час АТО на Донбасі виробничі приміщення та житлові будинки. Повний перелік обіцянок – у досьє президента.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»