Які можливості Javelin та чи зміниться перебіг війни на Донбасі?

Читать на русском
Денис Поповичжурналіст

Поставок ПТРК Javelin Україна чекала фактично з початку війни на Донбасі. США зважилися на озброєння й 2 травня ЗСУ почали практичну підготовку розрахунків протитанкових ракетних комплексів Javelin. США перейшли від політичної до практичної військової підтримки України

Про це в ексклюзивному матеріалі «Американський «спис». Як Javelin зможе допомогти українським військам» для «Слова і Діла» розповів журналіст, військовий експерт Денис Попович.

Адміністрація Обами не наважувалася озброювати України через те, що це може спровокувати РФ «підвищити ставки», нагадав журналіст, уточнивши, що зміни в цьому питанні відбулися з приходом Трампа.

Він додав, що рішення в Білому домі схвалили наприкінці 2017 року. Тоді за планом Україні мали надати 210 ракет і 35 установок протитанкового ракетного комплексу Javelin на загальну суму 47 мільйонів доларів, а також дві пускові установки, що служитимуть як «донори» для запчастин. При цьому фінансування за поставки повністю на США.

Особливість ПТРК FGM-148 Javelin у здатності вражати танки згори, тобто в найбільш вразливі місця.

«При цьому американський «спис» спеціально випробовували на старих радянських танках Т-64 і Т-72. Саме ці танки й перебувають на озброєнні обох «армійських корпусів» «ДНР» і «ЛНР». Вважається, що FGM-148 Javelin здатний гарантовано знищити будь-яку з цих машин, навіть якщо вони й захищені динамічним захистом. Адже ракета Javelin має бойову частину тандемного типу, за якої лідируючий заряд викликає спрацьовування захисту, а основний – вражає ціль», – пояснив експерт.

За його словами, перевага Javelin також у самій конструкції протитанкової ракети, яка оснащена інфрачервоною головкою самонаведення, що дозволяє оператору діяти за принципом «вистрілив і забув».

«Всі ці властивості відносять FGM-148 Javelin до ПТРК третього покоління», – акцентував фахівець.

Він підкреслив, що, наприклад, в українських ПТРК ракета наводиться за лазерним променем, але оператор змушений супроводжувати ракету в польоті, поки вона не влучить у ціль, утримуючи її в прицілі. При цьому українські ракети не вражають бронеоб’єкт згори.

«Саме тому «американець» дещо простіший у застосуванні й, можливо, ефективніший», – констатував Попович.

Головний ефект від поставок Javelin – політичний. Це сигнал РФ про те, що США надалі не будуть обмежуватися санкціями, політичною підтримкою й переходять до практичної військової допомоги.

Як зазначив експерт, у військовій площині 35 пускових установок – це радше зброя стримування.

«Вони в кожному разі застосовуватимуться разом з українськими протитанковими засобами, які мають свої переваги, – Україна здатна виробляти їх самостійно, вони набагато дешевші за Javelin і можуть бути поставлені до військ у будь-якій кількості», – додав Попович.

За його словами, українським аналогом Javelin є ПТРК «Корсар», розроблений у київському КБ «Луч». Як і Javelin, «Корсар» використовує ракету тандемного типу, що вражає ціль на відстані в 2,5 кілометри.

На його думку, Javelin потрібні для того, щоб підвищити ціну будь-якого наступу, на який здатна РФ.

«Навряд чи російські куратори захочуть кинути в бій свої новітні танки, тому бойовикам доведеться воювати на застарілих радянських машинах, надзвичайно вразливих для американського «списа». Перспектива бути знищеним з першого пострілу, безумовно, позначиться на морально-психологічному стані танкістів «Л/ДНР», – уточнив він.

Наєв розповів, чи є в ООС JavelinКомандувач Об'єднаних сил Сергій Наєв заявив, що зараз у його підпорядкуванні протитанкові ракетні комплекси Javelin не перебувають.

Те, що Javelin здатні реально завдати шкоди військовому арсеналу бойовиків, визнають навіть вони самі, звернув увагу експерт.

Російський волонтер Андрій Морозов («Мурз»), який допомагає бойовикам, навів як приклад випадок, коли російський «військторг» відправив його «підопічним» танк Т-72А.

«Його зобов'язали обварити кріпленнями під динамічний захист власним коштом», – наводить журналіст пояснення «Мурза».

Можливе застосування Javelin російський волонтер розглядає в контексті ймовірного наступу ЗСУ на Донбасі, зауважив фахівець. На думку Морозова, саме танкові контрудари обох «корпусів» здатні зупинити або сповільнити ймовірний наступ ЗСУ на позиції бойовиків.

«Однак кількості поставлених протитанкових ракет достатньо для того, щоб завдати «корпусам» важких збитків», – констатував Попович.

Докладніше читайте в матеріалі «Американський «спис». Як Javelin зможе допомогти українським військам».


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
Загрузка...