Миротворці на Донбасі: чи можна подолати право вето РФ в ООН і що для цього потрібно

Читать на русском
Микола Сунгуровськийдиректор військових програм

Вирішення всіх питань гальмує РФ. Їхня ініціатива ввести миротворчу місію для захисту ОБСЄ вже на межі комізму. Але й Україні важливо розставити акценти. Зокрема, що є взагалі вирішенням конфлікту? Очевидно, що відновлення довоєнного світопорядку. Питання друге: хто його порушив?

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський, оцінюючи перспективи врегулювання російсько-українського конфлікту шляхом введення миротворців на Донбас цього року.

Завершення війни

«Виходити потрібно з того, в чому є вирішення конфлікту для України. Чого саме ми хочемо? Це відновлення цілісності, суверенітету над втраченими територіями», – зазначив Сунгуровський.

Миротворці ООН в Європі: куди відправляли й чого досягли?Ми вирішили відстежити, в які країни Європи вводилися миротворці ООН і як вони вплинули на результат конфлікту.

«У деталях це означає, що на цій території необхідно провести повну демілітаризацію, тобто вивести звідти не лише іноземні, а й узагалі всі збройні формування. Це питання здачі зброї, розмінування території, повернення біженців, адаптації, промивання мізків у зворотний, образно кажучи, бік», – додав він.

Експерт підкреслив, що впоратися з цими питаннями самотужки Україна не може, тим більше, що на тих територіях не присутня.

Для цього нам потрібна миротворча місія, яка взяла б на себе хоча б частину цих завдань, а потім передала свої повноваження офіційним органам України, констатував він.

«Якщо ставити питання так, то все стає на свої місця, зрозуміло, як нам діяти, з ким працювати, кого залучати й на кого спиратися. Втім, і яким мав би бути закон про реінтеграцію, в якому нічого цього немає», – уточнив фахівець.

ООН і право вето РФ

Річ у тім, що саме ООН ухвалює рішення про введення такої миротворчої місії, нагадав Сунгуровський. Однак якщо працювати в стандартному режимі, то рішення буде заблоковане в Раді безпеки через вето РФ, тому потрібно йти іншим шляхом, продовжив він.

Подолати право вето РФ можна лише одним шляхом – позбавити її права вето не взагалі, а саме з цього питання.

«Згідно з 27 статтею Статуту ООН, РФ можна позбавити права вето як сторону конфлікту. Отже, Росію потрібно визнати стороною конфлікту. Це єдиний варіант для України вирішення цього питання, ну і, як наслідок, спосіб появи миротворців на Донбасі», – пояснив експерт.

У пошуках друзів

За його словами, позбавити права вето РФ – завдання не неможливе, але надскладне.

«Ухвалити в самій Раді безпеки ООН таке рішення неможливо саме тому, що там присутня Росія. В цьому випадку Радбез може звернутися до Генасамблеї ООН. Для того, щоб туди звернутися, необхідно сім голосів будь-яких членів Ради безпеки», – наголосив Сунгуровський.

Тобто є п'ять основних і непостійні, з усіх них можна зібрати сім голосів, щоб подати таку заяву до Генеральної асамблеї ООН, уточнив він.

«Але для того, щоб там це питання було ухвалене, необхідно 3/4 голосів. Тобто 147 держав мають проголосувати. У нас зараз в активі лише 77 голосів. Тому висновок один – необхідно працювати з іншими, набрати ще 70 голосів, щоб питання було вирішене на нашу користь», – акцентував фахівець.

На його переконання, одній Україні й нашому дипломатичному корпусу це не під силу.

«Тут необхідно якраз створювати коаліцію, образно кажучи, «друзів України», через яку можна було б набирати такий актив. Тоді згідно з резолюцією 377 Генеральної асамблеї ООН «Єдність на користь миру» від 3 листопада 1950 року, де розписана вся процедура, коли всі рішення вже будуть ухвалені, Рада безпеки ООН може голосувати за миротворців уже без участі Росії», – резюмував Микола Сунгуровський.

До яких країн Європи і з яким мандатом вводили миротворчі сили, і як це допомогло завершити конфлікт – на нашій інфографіці.

ЧИТАЙТЕ у VIBER

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал