Підвищення акцизів: чому зростуть ціни на сигарети та алкоголь

Олексій Якубінполітолог

Підвищення, які ми бачимо, пов'язані з акцизами. Це наслідок бюджетної політики, яку зараз ініціюють. Тобто завдання – наповнення бюджету за допомогою акцизів, додаткових платежів, пов'язаних із комунальними послугами, підвищення цін на транспорт тощо.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів політолог Олексій Якубін, оцінюючи пропозицію Мінфіну щорічно підвищувати акциз на сигарети та алкоголь.

«Уряд намагається використовувати будь-які непрямі методи наповнення бюджету, за великим рахунком, через громадян. Тому це підвищення акцизів пов'язане з бажанням уряду наповнювати бюджет за допомогою таких простих механізмів. Підвищуємо акциз – виробники, населення платять більше», – зазначив Якубін.

Він зазначив, що заяви про те, що це дозволить знизити рівень куріння, не відповідають дійсності. На його переконання, громадяни просто платитимуть більше.

«Така політика пов'язана з тим, що уряд просто не має стратегічного підходу, як розвивати економіку. Натомість пропонують такі короткострокові способи наповнення бюджету без того, щоб думати, як це позначиться на гаманці людей», – додав політолог.

Експерт припустив, що виробники замислюватимуться про закриття реального виробництва, тому посилиться тіньовий ринок.

Внаслідок підвищення акцизів збільшиться тіньовий ринок. Люди все одно будуть орієнтуватися на ціну, а значить, будуть готові купувати контрафактний товар.

За його словами, підвищення акцизів пов'язане з тим, що цього активно вимагають наші європейські партнери, але й уряд не опирається.

«Цінові ножиці на такі товари в країнах ЄС скоріше на користь нашої країни. Тому процвітає контрабанда та різні типи такої економічної активності. Країни ЄС запропонували нашій владі простий спосіб, як вони вважають, боротьби з цими речами. А саме – підвищити акциз, щоб вирівняти ціну, не беручи при цьому до уваги різницю в доходах і те, що в нас що вища плата та акциз, то більше виробники приховують реальні обсяги та йдуть «у тінь», – пояснив фахівець.

На його думку, проблема ще й у тому, що в країні не вироблений механізм реального контролю на цих ринках.

Роман НасіровГолова Державної фіскальної служби України
Насіров запевнив, що Кабмін найближчим часом запровадить мінімальні ціни на тютюнові виробиСказано 26 січня 2016 р.Статус обіцянки: Не виконано

Як вважає експерт, глобально виходить, що підвищення акцизів веде до збільшення доходів до бюджету, а в реальності вся сфера стає тіньовою й створюються можливості для політичної корупції.

«Проблема в тому, що в нас не думають про стратегічну політику в цій галузі, що це може бути економічною перевагою для торгівлі з країнами ЄС, а думають, як в одну мить наповнити бюджет, а за фактом – вичавити в населення кошти. Адже це непряме оподаткування для наповнення бюджету», – проаналізував Олексій Якуюін.

Нагадаємо, відсторонений голова ДФС Роман Насіров запевняв, що Кабмін найближчим часом затвердить мінімальні ціни на тютюнові вироби.

Зміни до Податкового кодексу передбачають збільшення ставок податку в 2018 році на прогнозний індекс споживчих цін – 8,1%, і додатково на 20%, а в наступні роки – на 20% до передбаченого директивою ЄС рівня 90 євро за 1 тисячу штук.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...