Шлапак не має наміру проводити реальну бюджетну децентралізацію

Заступник директора Українського центру соціальної аналітики Валерій Песецкий переконаний, що реформуванню міжбюджетних стосунків заважає схема збору засобів місцевих бюджетів на рахунках держказначейства.

У своєму ексклюзивному коментарі для «Слова і Діла» аналітик виразив скептичне ставлення по відношенню до обіцянки міністра фінансів України Олександра Шлапака провести реформу міжбюджетних стосунків в регіонах.

На його думку, в компетенцію міністра не входить право приймати рішення подібного рівня. Тут може вирішити Верховна Рада, і вірогідніше, вже нового скликання. Експерт переконаний, що подібна заява від міністра – це ніщо інше як хід напередодні старту виборчої кампанії.

«Швидше за все реального наміру проводити реформу міжбюджетних стосунків між центром і регіонами в Шлапака немає. Найчастіше, по закінченню виборів, потреба в заграванні з виборцем і регіональними елітами відпадає і про обіцянки забувають», - говорить Песецкий. 

Аналітик вважає, що обіцянка міністра сформульована вкрай туманно, що говорить про небажання проводити реальну реформу.

Зі слів експерта, якби фігурували реальні цифри, то це б дало обіцянці більшої переконливості. 

«Наприклад, якби замість туманних джерел для місцевих бюджетів, йшлося про перерахування 20% по ПДВ з регіону і 15% від податку на прибуток, то це була б інша розмова і було б зрозуміло чи можна довіряти подібного роду заявам», - відзначив Песецкий.

Читайте також: Бюджетна децентралізація може підірвати обороноздатність України

«Назву, наприклад, ще один момент, який може «вбити» будь-яку реформу міжбюджетних відносин і помножити на нуль будь-яку децентралізацію. Засоби, зібрані в місцевих бюджетах акумулюються на рахунках держказначейства. Воно підзвітне Києву і, як показує практика, може при команді із столиці блокувати будь-які рухи засобів, просто не перераховуючи їх по розпорядженню місцевих органів влади. Щоб провести реформу, монополію контролю і фактичного розпорядження за бюджетними коштами місцевих громад потрібно забрати в держказначейства. Якщо я не правий, хай мене поправить мер будь-якого українського міста», - підсумував аналітик.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...