РНБО після Парубія

Читать на русском

Наприкінці минулого тижня секретар РНБО Андрій Парубій подав у відставку. Чутки про його наміри піти з посади з'являлися з періодичністю раз на 2 тижні. Сам Парубій не раз пояснював, що така ймовірність існує і натякав на необхідність оновлення команди РНБО у зв’язку з обранням нового Президента.

Андрій Парубій – людина, яка з початку революційних подій на Майдані восени 2013 року займалася організацією життя наметового містечка та координацією загонів самооборони. Робив він ці речі досить успішно. Парубій  один із тих, хто разом із демонстрантами попереджав провокації та завжди був на передовій у найвідповідальніші бої. Кажуть, що єдиний бій, який політик змушений був пропустити через поранення – це ніч 18 лютого. Саме тоді силовики відтіснили протестувальників майже до сцени, відбити атаки вдалося шляхом титанічних зусиль та жертв з боку простих громадян, які тоді не залишили боротьбу.

Ще один факт – з приходом пана Парубія на Майдан активізувалися більш радикальні патріотичні рухи. Він був і авторитетом серед найрадикальнішого крила Майдану – бійців «Правого сектора», які свого часу дислокувалися на 5-му поверсі Будинку профспілок, де в той час базувався Штаб спротиву.

В умовах цейтноту пан Парубій очолив РНБО. Завдання було не з легких – йому фактично з нуля разом із міністром МВС та очільником Міноборони довелося відновлювати обороноздатність країни. Для людини, яка не мала досвіду керування таким потужним державним органом як РНБО, Парубію вдалося у стислі строки налагодити роботу відомства.

Утім, значних успіхів на посаді він не досяг. Поточний рейтинг Парубія в системі інформаційного порталу «Слово і Діло» становить 32% – він виконав 7 із 22 зафіксованих проектом обіцянок, ще 9 його обіцянок мають статус «не виконано». Так, на передодні президентських виборів пан Парубій пообіцяв, що вибори відбудуться в більшості районів Луганської та Донецької областей, що було б можливим у разі успішної діяльності АТО. Однак, як свідчать дані ЦВК, цього не відбулося, і жителі цих регіонів не змогли скористатися своїми правами. Також екс-очільник РНБО не виконав обіцянку, дану військовим стосовно отримання допомоги від сил НАТО. А головна мета, яку Андрій Парубій ставив на початку свого призначення в РНБО – зберегти цілісність та суверенітет України – залишилася голослівною після анексії Криму.

Серед виконаних обіцянок – створення «з нуля» Національної гвардії та сприяння у створенні добровольчих батальйонів, які наразі найефективніше діють у зоні АТО.

Причини помилок, очевидно, лежать на поверхні:

  1. Андрій Парубій не є самостійним політичним гравцем. Він завжди був «в орбіті» інших політичних важковаговиків.

  2. Екс-очільник РНБО не є фахівцем із питань національної безпеки. Адже за фахом пан Парубій – історик, політолог та соціолог.

  3. Сама структура РНБО в період активної фази АТО створювала його керівництву чимало проблем. Оновити задубілу номенклатурну систему функціонування Ради у стислі строки було неможливо, і, зрештою, це дало свої негативні результати. Адже, за інформацією джерел, РНБО посіло ганебне 2-ге місце за фактами витоку інформації, яка стосувалася АТО.

Ще однією причиною звільнення Парубія може бути й особиста воля Президента Петра Порошенка. Адже Андрій Парубій, колишній партієць НУ, «Фронту змін» і «Батьківщини», ніколи не був у обоймі команди новообраного Глави держави.

Експерти натякають і на можливість звільнення Парубія у зв’язку з власними політичними амбіціями: не виключено, що він стане ключовою фігурою у новому проекті Турчинова-Яценюка, можливість створення якого пророкують на базі партії «Фронт змін».

Місце нового очільника РНБО експерти пророчать близьким соратникам Президента –Юрію Стецю або нинішньому голові СБУ Валентину Наливайченку. Проте цей список можна дещо розширити: в переліку опинилися екс-міністр внутрішніх справ і соратник Президента Юрій Луценко, екс-очільник Секретаріату Президента Ющенка Віктор Балога, а також нинішній очільник МВС Арсен Аваков. Усі ці кандидати – більш досвідчені за Парубія, однак ніколи не очолювали РНБО.

Головне завдання нового очільника РНБО – повністю оновити відомство та налагодити ефективну інформаційну політику. Петро Порошенко, маючи на меті дійсне оновлення РНБО під своєю егідою, мав би запросити найбільш досвідчених фахівців у цій сфері. А виконавцями могли б стати ті ж самі Володимир Горбулін (двічі очолював РНБО: з 1996 по 1999 роки; у статусі в.о. – з 24 травня по 10 жовтня у 2006 році) або Євген Марчук (очолював РНБО з 1999 по 2003 роки). Утім, поки що про такі можливі наміри пана Порошенка не згадують.

Щодо самого Андрія Парубія, то він особисто повідомив на своїй сторінці у Facebook, що продовжить займатися допомогою добровольчим батальйонам. У якому статусі, він поки що не уточнював. Вочевидь, невдовзі ми зможемо побачити Андрія Володимировича в лавах якоїсь із політичних сил на парламентських виборах. Очевидно, що долучити до свого пулу такого авторитетного політика прагнутимуть багато партій.

Оглядач інформаційного порталу «Слово і Діло», Олександр Радчук

Джерело: gazeta.ua


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися: