Міністр фінансів Сергій Марченко підтвердив, що Міжнародний валютний фонд може відтермінувати вимогу щодо запровадження Україною податку на додану вартість для ФОП, однак варіант відмови від впровадження ПДВ не розглядається.
Про це Марченко заявив на засіданні ТСК Верховної Ради з питань розслідування можливих порушень законодавства України у сфері оборони.
Як відомо, йдеться про обов'язкову реєстрацію платниками ПДВ на спрощеній системі із річним доходом понад чотири мільйона гривень, що було частиною зобов’язань України перед МВФ у межах програми кредитування на $8,1 млрд.
«Є відчуття, що це питання може бути переглянуте в позитивний бік відповідно до наших потреб і буде відтерміноване», – сказав Марченко, додавши, що у МВФ з розумінням поставився до цього.
Згідно зі словами міністра, про зняття питання немає мови, в будь-якому разі йтиметься виключно про відтермінування вимоги. Як він зазначає, в Уряді розуміють, що це питання викликає «складні політичні обговорення» і саме тому потребує перенесення.
«Про зняття немає мови. Більше того, це питання зафіксоване в директиві 112 Європейського Союзу про ПДВ. Якщо ми хочемо стати країною Європейського Союзу, це рішення буде ухвалене обов'язково. І в нашій стратегії доходів це також є. Тобто з точки зору фінансової політики ми розуміємо необхідність цього кроку, але з точки зору ситуації ми розуміємо, що це питання викликає складні, чутливі політичні обговорення, тому воно не є актуальним і потребує перенесення на пізніший строк», – сказав міністр.
Як відомо, очікується, що ПДВ для ФОПів запровадять з 1 січня 2027 року – ФОПи, які перевищуватимуть встановлений ліміт, будуть зобов’язані переходити на сплату податків.
Нагадаємо, що у грудні 2025 року Міністерство фінансів на вимогу МВФ представило для обговорення законопроєкт, який передбачає обов'язкову сплату ПДВ фізичними особами-підприємцями, чий річний дохід перевищує 1 млн грн.
У лютому Свириденко повідомила, що після тривалих консультацій з керівництвом МВФ, поріг для нарахування ПДВ вдалося підняти до 4 млн грн. Зазначалося, що нові правила зачеплять приблизно ⅔ усіх ФОП (близько 257 тисяч підприємців).
А наприкінці березня міністр фінансів Марченко повідомив, що законопроект про ПДВ для частини ФОПів наразі перебуває на стадії узгодження та доопрацювання. Його буде винесено на схвалення вже найближчим часом.
Раніше «Слово і діло» показувало в інфографіці, як змінилися частки зовнішніх донорів українського бюджету – і в тому числі МВФ, а також розповідало про те, що зміниться для ФОП у разі ухвалення вимог МВФ щодо ПДВ.
Окрім цього, ЄС не виключає запровадження суворіших умов для надання Україні свого кредиту у розмірі 90 мільярдів євро. Зокрема частину виплат хочуть пов’язати із запровадженням непопулярної податкової зміни для бізнесу.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
Візуальна аналітика від редакції «Слово і діло» – у Telegram-каналі Pics&Maps.