Болгарія звернулася до ЄС через загрозу російського втручання у вибори

Читати російською
фото getty images

Уряд Болгарії звернувся до Європейського Союзу за підтримкою у протидії можливому втручанню росії перед парламентськими виборами, які відбудуться 19 квітня. Це рідкісний випадок, коли країна-член ЄС публічно просить допомоги для захисту від зовнішніх маніпуляцій у виборчому процесі.

Про це пише Politico.

У яких країнах переобиратимуть владу у 2026 роціУ 2026 році обиратимуть нового президента у 19 країнах світу. Вибори до законодавчих органів готуються провести 37 країн. Детальніше – на інфографіці.

Як зазначається, болгарські чиновники минулого тижня звернулися до дипломатичної служби ЄС (EEAS) із проханням допомогти виявляти та зупиняти кампанії іноземних акторів, які намагаються маніпулювати громадською думкою через соціальні мережі та пропагандистські сайти. Уряд створив тимчасовий підрозділ для координації відповіді на зовнішнє втручання та залучив журналіста-розслідувача Христо Грозєва, відомого своєю роботою в онлайн-групі Bellingcat, для консультацій.

Болгарія також попросила ЄС активувати процес швидкого реагування в рамках Digital Services Act (DSA), щоб у співпраці з платформами Meta, Google, TikTok та іншими моніторити й зупиняти дезінформаційні кампанії у реальному часі. За даними уряду, прохання мотивоване «підвищеним ризиком скоординованих кампаній дезінформації та втручання, що можуть підірвати цілісність виборчого процесу».

Згідно з нещодавнім звітом Болгарського центру з вивчення демократії, країна має «одне з найбільш сприятливих середовищ для недемократичних маніпуляцій в ЄС» та «одну з найменш готових інституційних систем протидії», попереджаючи про активні мережі російських акаунтів, які прагнуть посіяти розбрат у суспільстві.

Уряд вже провів зустрічі з представниками TikTok у середині березня, щоб обговорити заходи протидії дезінформації під час виборчої кампанії. Представники EEAS підтвердили готовність підтримати країни-члени ЄС через систему швидкого оповіщення, яка реагує на загрози дезінформації, однак наголосили, що організація і проведення виборів залишається національною компетенцією держави.

Нагадаємо, на початку березня повідомлялося, що Німеччина готується до можливого російського втручання у регіональні вибори 2026 року. Федеральне відомство з охорони Конституції попереджає про ймовірні саботажі, дезінформацію та кібератаки.

Також у грудні уряд Німеччини звинуватив росію у масштабному кібератаку та широкомасштабній дезінформаційній кампанії під час виборчої кампанії до Бундестагу. Через це російського посла Сергія Нєчаєва викликали до Міністерства закордонних справ.

А спецслужби Данії заявляли про високу ймовірність спроб іноземного втручання у парламентські вибори, які відбулися в країні 24 березня. Основною загрозою вважалас росія, однак потенційний вплив також могли здійснювати США та Китай.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».

Візуальна аналітика від редакції «Слово і діло» – у Telegram-каналі Pics&Maps.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: