Безпекові угоди: з якими країнами підписано та яку військову допомогу отримає Україна

Читать на русском

Україна з початку року підписала 17 двосторонніх безпекових угод, у тому числі з усіма країнами «Великої сімки». Загалом цього року наша країна отримає понад 25 мільярдів доларів військової підтримки. Підписані угоди не передбачають як таких «гарантій безпеки»: передусім у них йдеться про посилення співпраці у різних сферах та надання військової допомоги. Динаміка підписання документів та обіцяний розмір фінансування – на інфографіці «Слово і діло».

Процес підписання двосторонніх угод розпочався 12 січня з Великої Британії: Володимир Зеленський та Ріші Сунак поставили свої підписи під документом під час візиту британського прем'єра до Києва.

Британія обіцяла очолити Коаліцію спроможностей морської безпеки та допомагати розвивати морський флот України. Обіцяла сприяти розвитку оборонно-промислової бази України, а також надавати сучасне військове обладнання на суші, морі, повітрі, у космосі, кіберсфері (серед пріоритетів – ППО, артилерія, далекобійна зброя, бронетехніка).

На цей рік Британія обіцяла надати 3,2 млрд доларів військової допомоги.

У лютому Україна підписала одразу п'ять безпекових угод: з Німеччиною та Францією (16 лютого), з Данією (23 лютого), з Канадою та Італією 24 лютого.

Найбільшу військову допомогу цього року обіцяла Німеччина – 7,6 млрд доларів. Франція обіцяла на 2024 рік 3,2 млрд доларів військової підтримки, Канада – 2,2 млрд (у тому числі макроекономічна підтримка). Данія передбачила в угоді 1,9 млрд допомоги на цей рік, а також 9,1 млрд до 2028 року.

В угоді з Італією не було зазначено розміру військової допомоги: йшлося, що його буде визначено за підсумками консультацій.

У березні Україна підписала угоду щодо безпеки з Нідерландами. Країна обіцяла участь у коаліції військово-повітряних та «значний внесок» у морську коаліцію. Також Україна та Нідерланди домовилися співпрацювати в оборонній промисловості, зокрема у виробництві дронів.

Цього року Нідерланди виділять 2,1 млрд доларів військової допомоги.

У квітні були підписані угоди з Фінляндія (3 квітня) та Латвією (11 квітня). Фінляндія обіцяла цього року надати ще два пакети військової допомоги. Латвія зобов'язалася в 2024-му виділити Україні 0,12 млрд доларів військової допомоги, а потім щорічно до 2026-го – допомогу у розмірі 0,25% ВВП.

Ще шість угод Україна підписала у травні. Іспанія обіцяла цього року 1,1 млрд доларів військової допомоги, Бельгія – до мільярда, Португалія – 0,13 млрд, Норвегія – 1,3 млрд (і ще 7 млрд до 2027 року). В угоді зі Швецією йдеться, що країна до 2026 року надасть Україні військову допомогу у розмірі 6,9 млрд доларів. Ісландія зобов'язалася до 2028 року виділяти по 0,03 млрд.

13 червня Україна підписала безпекові угоди з Японією та США.

Угода з Японією більше зосереджена на співпраці у гуманітарній сфері – у питаннях кібербезпеки, ядерної та хімічної безпеки, боротьби з дезінформацією. Також Японія обіцяла сприяти економічному відновленню України та модернізації промисловості. Японія не дає нам летальної допомоги, в угоді передбачено 4,5 млрд цивільної підтримки.

В угоді зі США також не зафіксовано суму військової допомоги на поточний рік.

Нагадаємо, незабаром Україна може підписати ще 10 угод щодо гарантій безпеки.

З інфографіки «Слово і діло» можна дізнатися, які країни та скільки винищувачів F-16 передадуть Україні.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: