Як змінювалося місце України у світовому рейтингу щастя

Читать на русском

Перший рейтинг країн світу за рівнем щастя населення (World Happiness Report) склали ще у 2012 році. Дослідження проводять, щоби показати досягнення країн світу і окремих регіонів з точки зору їхньої спроможності забезпечити своїм громадянам щасливе життя. «Слово і діло» досліджувало, як змінювалося місце України в цьому рейтингу.

Автори проєкту розраховують, що таке дослідження допоможе державним керівникам краще реагувати на потреби і сподівання своїх громадян, щоби підвищити добробут і сталий розвиток. У рейтингу враховують кілька аспектів, зокрема ВВП на душу населення, рівень соціальної підтримки, очікувану тривалість життя, свободу вибору, рівень корупції, участь громадян у благодійності та наявність негативних очікувань від майбутнього.

Дослідження проводить дослідний центр «Інститут Землі» (The Earth Institute) під егідою ООН в рамках глобальної ініціативи «Мережа рішень сталого розвитку» (UN Sustainable Development Solutions Network), щоби показати, наскільки задоволені життям громадяни різних країн світу.

Цього року аналітики американського інституту Gallup опитали людей зі 149 країн і попросили їх оцінити свій рівень щастя. У минулі роки дослідження охоплювало більше країн, і таке зменшення пов'язано з пандемією.

У 2013-му році Україна посіла 87 місце серед 156 країн. Тоді ми опинилися між Республікою Гана (держава у Західній Африці) та Латвією. На перших місцях тоді були Данія, Норвегія та Швейцарія. Найбільш незадоволені власним життям виявилися громадяни Центральної Африканської Республіки, Беніну і Того.

Уже за два роки, у 2015-му, ми опустилися відразу на 24 позиції і опинилися на 111 місці в оточенні Ірану (110) та Іраку (112). Трійка лідерів виглядала так: Швейцарія, Ісландія, Данія. На останніх місцях з-поміж 158 країн, були Сирія, Бурунді і Того.

Ще на 12 сходинок Україна опустилася у рейтингу щастя у 2016 році. Ми опинилися на 123 місці. Трійки ж лідерів та аутсайдерів щасливого життя не змінилися.

2017 рік перемістив Україну у рейтингу на 132 позицію, між Ганою (131) та Угандою (133). Найщасливішою країною світу тоді стала Норвегія, в кінці ж списку зі 156 країн була Танзанія.

Стало відомо, скільки українців вважають себе щасливимиМайже третина українців вважають себе дуже щасливими людьми, і тільки 2 відсотки учасників опитування - абсолютно нещасними.

Утративши ще 6 позицій, у 2018 році, Україна посіла у рейтингу щастя 138 місце. На першому – Фінляндія, на останньому – Південний Судан.

Нарешті у 2019 році тенденція постійного зниження призупинилася і Україна потроху почала підніматися у списку. Плюс 5 сходинок (133 місце). Перше місце знову у Фінляндії, на останньому – Афганістан.

Минулий рік, незважаючи на пандемію і постійні локдауни, несподівано підняв Україну у рейтингу ще на 10 сходинок. Ми посіли 123 місце, повернувшись на рівень 2016-го. Фінляндія знову нікому не поступилася своїм щастям і залишилася на першому місці. На останньому – Зімбабве.

Попри весь негатив, який принесла пандемія коронавірусу, Україна піднялася на 13 позицій у рейтингу щастя-2021, порівняно з 2020 роком, і на 23 – порівняно з рейтингом 2019 року. Цьогоріч ми на 110 місці. І хоч ситуація із відчуттям щастя, за критеріями дослідників, в Україні істотно покращилася, українці все ще набагато менше почуваються щасливими, ніж наші сусіди. Так, Словаччина посідає 34 місце у рейтингу, Польща – 44, Румунія – 46, Угорщина – 53, Молдова – 65, Білорусь – 75.

«Найщасливіша» трійка рейтингу виглядає так: Фінляндія, Данія, Швейцарія. Цікаво, що країни G7 з’являються у рейтингу лише з 13-го місця: Німеччина – 13, Канада – 14, Велика Британія – 17, США– 20, Франція – 21, Італія – 28 і Японія – 56. Найменш щасливими почуваються громадяни Афганістану.

Автори звіту заявили, що мешканці понад третини країн «значно частіше страждають від негативних емоцій», що, ймовірно, є наслідком пандемії.

Нагадаємо, «Слово і діло» аналізувало, як змінювалася позиція України у рейтингу «сили паспорта» і як змінилося місце нашої країни за індексом якості життя.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ПІДПИСУЙТЕСЬ У GOOGLE NEWS

та стежте за останніми новинами та аналітикою від «Слово і діло»
Поділитися: