На порозі блекаута: чим Україні загрожує криза неплатежів

Читать на русском
Володимир Омельченкодиректор енергетичних програм

У парламенті зареєстрували законопроект, яким пропонують списати борги за комунальні послуги населення, які накопичилися станом на 1 січня 2020 року. За даними Державної служби статистики, станом на 1 січня 2020 року заборгованість населення за житлово-комунальні послуги досягла 63,7 мільярдів гривень. У коментарі «Слово і діло» директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко нагадав, що подібна практика вже була в Україні, але вона ні до чого доброго не привела. За його словами, внаслідок такої практики енергетична система точно краще не стає, криза лише поглиблюється, а неплатежі зростають. Зрештою Україна може опинитися на межі блекаута вже восени 2020 року.

«Для співробітників енергетичної галузі грошей не вистачає вже навіть на зарплати, закривають шахти, теплові станції, немає грошей на покупку ядерного пального», – позначив енергетик.

Володимир Омельченко пояснив, що підхід списання боргів несправедливий стосовно тих, хто сплатив за рахунками.

«У такому разі навіть у них більше не буде стимулу платити. Навіщо? Якщо виграють ті, хто не платить. Унаслідок ми отримаємо тільки ще більшу кризу неплатежів, яка, у свою чергу, призведе до смуги блекаутів уже цієї осені. Країна може залишитися без електричної енергії. Навряд чи це той результат, до якого прагнуть», – прокоментував Омельченко.

Оплата ЖКП: борги українців за комуналку в січні-лютомуУ період карантину українці масово перестали платити за комунальні послуги. Слово і діло подивилося, який рівень оплати був у січні-лютому.

Спеціаліст попередив, що блекакут в Україні може стати реальністю, якщо піде вал неплатежів.

«Якщо популізм захопить маси, політиків, то цілком реально, що не буде ні платежів, ні світла», – застеріг енергетик.

Володимир Омельченко зауважив, що в даній ситуації потрібен вибірковий підхід, зокрема держава повинна допомагати конкретно тим, хто дійсно не може платити, а не всім без розбору.

Енергетик звернув увагу на те, що зараз бідні та багаті верстви населення платять однаково за заниженою ціною – 90 копійок за кіловат. Такий підхід неправильний.

«Потрібно наповнити ринок електроенергії ліквідністю, дати кошти слабозахищеним верствам населення, виділити кошти генерації насамперед на зарплати. Але для цього потрібна активна політика, координація дій НБУ і Мінфіну. Цього немає. Тому все, що ми бачимо – криза неплатежів, яка посилюється. Як наслідок, ризики блекаутів в Україні збільшуються», – прокоментував директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Нагадаємо, у Кабміні обіцяють спрощення надання субсидії людям, які втратили роботу під час карантину.

Відзначимо, під час виборчої кампанії в Зеленського не було обіцянок про зниження тарифів.

«Слово і діло» також пропонує дізнатися, як держава має намір піклуватися про пенсіонерів під час карантину.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал