Держпідтримка аграріїв: хто отримав найбільше дотацій у 2017-2019 роках

Читать на русском

Кабмін розподілив кошти, передбачені держбюджетом-2020 на державну підтримку Агропромислового комплексу. Загалом планується виділити 4,24 млрд грн. «Слово і Діло» пропонує подивитись, на які напрями агробізнесу збираються спрямувати державні кошти, а також пригадати топ-10 власників агрохолдингів, яким перепадало найбільше дотацій у 2017-2019 роках.

Програма розподілу дотацій для аграріїв на 2020 рік була презентована під час слухань в аграрному комітеті Верховної ради 11 лютого. Із 4,24 млрд грн на держпідтримку АПК передбачено 4 млрд грн. Ще 240 млн грн мають направити до Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві.

Фонд повинен надавати фермерам компенсації відсотків за кредитами при купівлі землі після запуску земельного ринку. Наразі в парламенті розглядають законопроект про ринок с/г землі, тож про перекидання грошей до Фонду ще не йдеться.

Уряд визначився, що 4 млрд грн на підтримку АПК буде розділено між шістьма програмами:

  • На програму компенсації кредитів – 1,2 млрд грн.
  • На часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки й обладнання – 1 млрд грн.
  • На підтримку тваринництва – 1 млрд грн.
  • На підтримку садівництва, виноградарства та хмелярства – 400 млн грн.
  • На підтримку фермерських господарств – 400 млн грн.

Наразі невідомо, хто з великих гравців агробізнесу отримає найбільші дотації, але цього року планується застосувати запобіжники: кожна програма має обмеження. Наприклад, за програмами підтримки тваринництва, а також садівництва і виноградарства передбачено виділення щонайбільше 50 млн грн на одного суб’єкта господарювання.

Раніше можна було одноосібно вибрати майже всю квоту на підтримку тієї чи іншої галузі агровиробництва, як це було із наближеним до Петра Порошенка власником агрохолдингу з виробництва курятини.

Топ-10 власників агрокомпаній, які отримали найбільше коштів у вигляді держпідтримки в 2017-2019 роках, за даними LIGA.net, очолює власник агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» Юрій Косюк. Протягом трьох років МХП отримав 2,6 млрд грн.

До холдингу входять «Вінницька птахофабрика», «Миронівська птахофабрика», «Старинська птахофабрика», «Оріль-Лідер», «Перемога нова» (птахівництво та вирощування зернових та олійних культур.

Друге місце посів Олег Бахматюк, якому належить «Укрлендфармінг», що займається рослинництвом, птахівництвом, виробництвом яєць. До холдингу входять «Агрохолдинг Авангард», ДП «Авангард-Агро», «Птахогосподарство Чорнобаївське», які з 2017 до 2019 року отримали від держави 418 млн грн дотацій.

Третє місце належить Борису Колеснікову, власнику «АПК-Інвест», яке займається тваринництвом, свинарством та виробництвом м’яса та рослинництвом. Загалом «АПК-Івест» отримало 85,9 млн грн. дотацій.

Майже на 1 млн менше отримав Віктор Заворотній, якому належить «Агро-Овен» (рослинництво, тваринництво, виробництво м’яса»). За три роки від держави до холдингу надійшло 85 млн грн.

Олександр Мостіпан – власник «Ниви Переяславщини», що займається вирощуванням зернових та свинарством, – отримав 82,7 млн грн.

«Аграрна компанія 2004» Сергія Лабазюка, на розвиток свинарства отримала 81,6 млн грн.

Власник «Овостар Юніон», що спеціалізується на птахівництві та виробництві яєць, Борис Беліков у вигляді дотацій від держави отримав 78,4 млн грн.

Андрій Веревський, який володіє сільгосппідприємствами «Хоробор Агро» (вирощування зернових, бобових та олійних культур, розведення великої рогатої худоби, конярство та свинарство) та «Дружба Нова» (вирощування зернових, молочно-товарне тваринництво) отримав 69,73 млн грн дотацій.

До десятки власників агробізнесу, що отримали найбільші суми дотацій увійшов Том Аксельгаард, власник «Ґудвеллі Україна», що займається свинарством та тваринництвом. Він отримав 68,7 млн грн. на розвиток свого бізнесу.

Закриває топ-10 власник відомої торгової марки «Глобино» Олександр Кузьмінський. До холдингу входять «Глобинський м'ясокомбінат», «Глобинський маслосирзавод», «Глобинський свинокомплекс», Торговий дім «Глобино», «Глобинський м'ясомолочний комплекс», «Глобино Агро», Тренувальний центр. За три роки дотації для цих підприємств становили 57,2 млн грн.

Як відбуватимуться аукціони з продажу землі та чи спрацює система постконтролю, зокрема, щодо іноземців, розбирались юристи у відеопроєкті «Слово і Діло».

Також ми розбирались, чи вплине тепла зима-2020 на продуктові ціни.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал