«Газпром» різко скоротив транзит газу територією України

Читать на русском
На початку 2020 року постачання російського газу до Європи різко скоротилося. Незважаючи на запуск Турецького потоку, зниження становило 20 відсотків.

На початку 2020 року постачання російського газу до Європи різко знизилося. Незважаючи на запуск «Турецького потоку», зниження становило 20%.

Про це пише Коммерсант.

Як наголошується, найбільше скоротився транзит територією Україну. Зокрема, 30 грудня він становив 262,3 мільйона кубометрів (у середньому за грудень - 261 мільйон), а 7 січня - тільки 91,2 мільйона кубометрів.

Згідно з новим транзитним контрактом України і Росії на добу російська компанія в будь-якому разі оплачує транзит близько 180 мільйонів кубометрів газу, навіть якщо не використовує потужності в повному обсязі.

Водночас газопровід «Ямал-Європа», який іде територією Білорусі, також знизив завантаження на 24% до 70,11 мільйона кубометрів. Така ситуація подвійно незвичайна, оскільки маршрут вважається максимально ефективним для «Газпрому». Він був завантажений на рівні понад 100 мільйонів кубометрів на добу як у холодну зиму 2018 року, так і рік тому, коли зимова температура була істотно вище, пише видання.

За інформацією ЗМІ, незначне зростання в 1% спостерігається тільки на «Північному потоці», досягнувши 173,4 мільйона кубометрів. Потужність «Турецького потоку» становить 85 мільйонів кубометрів на добу, але, як свідчать дані болгарського газотранспортного оператора, він завантажений менш ніж наполовину.

Зазначається, що причинами таких дій може бути тільки тепла погода і прагнення «Газпрому продати накопичені в підземних сховищах в Європі рекордні запаси газу, які на 6 січня досягли 88,2 мільярда кубометрів. Зберігати їх стає невигідно у зв'язку з продовженням падіння вартості газу на ринку.

Ситуація може призвести до того, що російський монополіст другий рік поспіль скоротить обсяг поставок. У 2019 році наблизитися до рівня 200 мільярдів кубометрів компанія змогла тільки за допомогою закачування газу до сховищ і навіть продажу газу самій собі. «Газпрому» також довелося зіткнутися з конкуренцією з боку скрапленого природного газу, що також привело до різкого падіння вартості.

Нагадаємо, 8 січня в Туреччині відбулася офіційна церемонія відкриття газопроводу «Турецький потік».

Також були озвучені втрати України від запуску «Турецького потоку».

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.