Як змінилися політичні симпатії українців?

Читать на русском

З листопада-грудня 2016 року до вересня 2017-го дві політсили втратили майже 3% підтримки виборців: рейтинги «Батьківщини» та «Блоку Петра Порошенка» схудли до 11-13% і 9-11% відповідно, зате політичні проекти «За життя» та «Громадянська позиція» активно набувають прихильників.

Загалом, за даними соціологів, за період, трохи більший, ніж півроку, трійка лідерів електоральних симпатій залишається старою: «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка» та «Опозиційний блок». При цьому дослідження зафіксували майже однакове зниження підтримки як у партії влади, так і в політсили Юлії Тимошенко – на рівні близько трьох відсотків.

Щодо «Опоблоку», то тут соціологи також виявили зниження симпатій виборців, хоча й не таке значне: за даними соціологічної групи «Рейтинг», у червні за партію голосували б на піввідсотка менше виборців, ніж у грудні 2016-го, а опитування Центру Разумкова та «Демініціатив» зафіксували втрату понад 2% симпатій до «Опоблоку».

Щодо «Самопомочі», то після екватора 2017 року вона, за даними соціологів, почала поступатися відразу трьом політичним силам: підтримка партії коливається на рівні 5,8-7,1% голосів виборців.

Крім Радикальної партії Ляшка, яка обганяла «Самопоміч» і наприкінці 2016-го, і зараз, її також обійшли «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка (7,6-8,3% потенційних голосів) та «За життя» Вадима Рабіновича (7,7-8,2% українців готові голосувати за неї).

Також злегка покращила свої показники «Свобода» – її рейтинг зріс на 0,5-1%: у разі, якщо б вибори відбулися в кінці літа, партія Олега Тягнибока пройшла б до парламенту з показником у 4-6% голосів.

Непрохідними до Верховної Ради зараз виглядають УКРОП, «Рух нових сил» і «Народний фронт», хоча опитування «Рейтингу» показують, що перша партія могла б і пройти до парламенту влітку з 3%.

Водночас, за результатами нещодавнього дослідження соціологічної компанії GFK-Ukraine та Міжнародного республіканського інституту IRI, лідером виборчих симпатій українців у серпні також стала «Батьківщина», яка з 12% підтримки обійшла найближчих конкурентів удвічі. Друге місце за цим опитуванням ділять БПП, РПЛ та «За життя», у яких по 6% підтримки виборців.

На третьому місці в дослідженні перебуває «Опоблок» з 5% голосів, а по 4% отримали «Самопоміч», «Громадянська позиція» та «Свобода».

Трійка найбільш популярних лідерів політсил виглядає так само, як і трійка найбільш рейтингових партій: перше місце з 15% посідає Юлія Тимошенко, на другому – президент Петро Порошенко, причому, за даними «Рейтингу», він із зими 2016-го втратив близько 3,5% голосів виборців, і зараз главу держави підтримують близько 11,6% виборців.

На третьому місці залишається лідер «Опоблоку» Юрій Бойко, який також втратив півтора відсотка голосів за останні півроку й зараз його рейтинг становить 8,5%.

Загалом, мало хто з лідерів партій за останній час наростив свою електоральну базу: соціологи фіксують зниження рейтингу в усіх, за винятком Олега Тягнибока, Дмитра Яроша та Арсенія Яценюка, однак у них приріст становить менш ніж 1% голосів.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: